Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Datça Yat Limanı Projesinde Sona Gelindi

3 sene önce
101 kez okundu
Datça Yat Limanı Projesinde Sona Gelindi

Datça Yat Limanı ile ilgili toplantıyı ve Datça Yat Limanı projesine iliskin sorularımızı Avukat Ali Kurt yanıtladı:
Av.Ali Kurt sözlerine şu şekilde devam etti.
“Datça Yat Lımanı projesine iliskin ÇED 1998 yılında başlayan bu süreç 2012 yılından bu yana durdurulmuştu. Biliyorsunuz “Topan Ada” denilen ada bu proje kapsamında kara ile birleştirilmişti.

Yıllardır bekleyen bu proje geçtiğimiz aylarda yeniden canlandı. 2007 yılında yapılan 1/5000 ölçekli nazım imar plan ve 1/1000 ölçekli uygulama planı tadilatı ile (Bu plan değişiklikleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılmıştır) 270 yat kapasiteli bir marina planlanmışken bazı kamulaştırma sorunları yüzünden yer teslimi bile yapılmadan alel usul başlayan süreç yürümemiş ve yıllardan bu yana bir çivi bile çakılmadan bekletilmiştir.

Bu gün karşımıza getirilen projeye baktığımızda marinanın yat kapasitesi neredeyse iki katına çıkarılmış ve 426 yat kapasiteli bir marina yapımı öngörülmüştür. 2007 yılında mevzuat gereği ÇED süreci zorunlu değilken aradan geçen zaman içinde değişikliğe uğrayan mevzuat ve kapasite artışı nedeniyle ÇED (ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRME) Raporu hazırlanması gereği ortaya çıkmıştır. Sözü edilen toplantı bu çerçevede ÇED mevzuatı gereği olarak halka bilgi vermek ve halkın bu proje konusunda düşüncelerini almak amacıyla bir toplantı düzenledi.

Toplantının duyurulması ile yapılması arasındaki zaman darlığı ve projenin ayrıntılarının halkın anlayacağı bir biçimde paylaşılmamış olması göz önüne alındığında yasak savmayı amaçlayan bir toplantı olduğunu söylemek çok fazla kötümser bir bakış açısı olmayacaktır.”dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.