Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Akran zorbalığı

3 ay önce
242 kez okundu
Akran zorbalığı

Günümüzün önemli sorunu Akran zorbalığı!!
Akran zorbalığı son zamanlarda sık sık hepimizin duyduğu bir sorun. Bu durum ergenlik dönemindeki çocuklardan, çok daha ufak yaş grubundaki çocuklara kadar görülmeye başlandı. Özellikle okullarda bu durumla karşılaşıp ne yapacağını bilemeyen bir çok veli ve çocuğumuz var. Fakat cocuktur, yapar denilerek gecistirilebilecek bir durum değil ne yazık ki. Akran zorbalığı bir çeşit saldırganlıktir ve uygulayana da uygulanana da ciddi zararlar verir. Bu zararlar kimi zaman fiziksel olsa da her zaman psikolojik zararı mutlaka vardır. Akran zorbalığınin tam olarak ne olduğunu ve neleri kapsadığını anlayabilmek için, öncelikli bir tanımını yapalım. Bir kişi veya bir grup tarafından kasıtlı ve tekrarlar halinde, fiziksel ve ruhsal olarak kendinden daha güçsüz görulen tarafa, zarar vermek amaciyla uygulanan sözel veya fiziksel hareket ve davranışların tümüdür. Bir çok zorbalik çeşidi vardır. Fiziksel, psikolojik, siber ve cinsel zorbalık gibi.
Çocuğunuzun akran zorbalığına maruz kaldığını nasıl anlarsınız?
Okul başarısında dususler gözlemlenir, okula gitmek istemez, içine kapanır ve sosyal ilişkilerinde zayıflama olur. Akran zorbaligina maruz kalan çocuklar zaten bunu uygulayan çocuklara gore daha içe dönük, sessiz, özgüveni az ve kaygilidir. Bu durum iyice belirginleserek artar. Akran zorbalığı nedeniyle mağdur olan çocuklarınız için ,belirttiğim davranışları gozlemliyorsaniz, çocuğunuzda her zamankinden farklı ve kaygılı bir durum seziyorsaniz, mutlaka bu durumu sizinle paylaşmasını sağlamalısınız. Size açılıp, destek istemekten çekinebilirler.
Zorbalık davranislarini gösterme eğiliminde olan çocuklar fiziksel olarak daha guclu, arkadaşları arasında popüler çocuklardır. Bu davranışlar onlara keyif verir ve popülerliğini arttırır. Bu çocuklar doğuştan bu ofkeyle dünyaya gelmezler. Aile içinde yaşanan olumsuzluklar çocukları bu şekilde belki dikkat çekmeye ve görünür olma çabasıyla bu davranışlara sürükler.
Bu saldırgan davranislar, aile ici iletişimde zorluk yaşayan çocuklarin, ebeneynleri tarafından görünüp, dinlenip, anlaşılmadigini hisseden çocukların, belki de şiddete ve cinsel istismara maruz kalmış cocuklarin kendi güçlü olduklarını hissettikleri arkadaş ortamlarında kendini ifade etme şekline dönüşür. Aslında birnevi içinde yaşadığı sıkıntıları, çığlık atamadan gösterebildigi ifade şeklidir.
Bu durumda ebeveynlerin yapması gerekenler nelerdir?
Hiç bir çocuk dünyaya geldiğinde bu dünyada ne yapması gerektigi, nasıl davranacagi ve nasıl üstesinden geleceği ile ilgili bir klavuza sahip değildir. Birlikte yaşadığı, onu büyüten insanların bu konuda kendilerine edecekleri rehberlik doğrultusunda gelişim gösterirler. Sancılı evliliklerin en çok etkileneni cocuklardir.
Boyle bir şikayetle karşı karşıya kaldığınızda, çocuğunuz için yapacağınız en büyük kötülük “benim çocuğum yapmaz” demek olacaktır. Aslında bu belkide o güne kadar farketmediginiz, asla ihtimal vermediginiz bir yardım cigligidir. Çocuğunuza yardım edebilmek için, onu ileri ki yaşlarda daha büyük psikolojik ve sosyal sorunlarla uğraşmak zorunda birakmamak için öğretmeni, rehberlik servisleri ve gerekirse psikolojik danışmanlarla birlik olarak, aslında içinde buna sebep olan öfkeyi bulup çıkarmalısınız. En azından çocukları bu sebepten mağdur durumda olan ailelerin ellerinden bir şey gelmiyorken, siz cozebilirsiniz. Çünkü emin olun çocuğun asıl öfkesi zorbalık uyguladığı arkadaşına değil, belki de size…
Bir gün çocuğumuz zorbalığa maruz da kalabilir, uygulayan tarafta olabilir. Şimdiden en büyük tedbirimizi alarak koşulsuz sevgimizi vermeye gayret gösterelim. Telefon ve tabletlerinin derin çukurunda yalnız ve savunmasız bırakmayalım. Unutmayın her çocuk ebeveynlerinin eseridir, kaderi degil.
Akran zorbalığı,

Akran zorbalığı, başlı başına bir problem değil, aile içi problemlerin sonucudur. Çözüme de yine aile için yapılan çalışmalarla ulaşabiliriz. (UGK) Uluslararası Gazeteciler Konfederasyonu kadın kolları olarak bu konuda ailelerin bilgilendirilmesi ve sorunların çözümü adına güzel çalışmalar içinde olacağız.

Ebru Aksu
Sosyolog & Aile Danışmanı
UGK Kadın Kolları Bursa İl Başkan Yrd.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.