Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

BODRUM” DA SÜNGER HEYKELİ AÇILDI VE AKSONA ( MAVİ BONCUK) SÜNGER TEKNESİ SUYA İNDİRİLDİ

3 sene önce
217 kez okundu
BODRUM” DA SÜNGER HEYKELİ AÇILDI VE AKSONA ( MAVİ BONCUK) SÜNGER TEKNESİ SUYA İNDİRİLDİ

Bodrum” da Iskele Meydanı’ n da 3 Haziran 2021 günü saat 17.00 de Sünger Heykeli açılışı yapıldı ve Aksona (Mavi Boncuk) Sünger teknesi suya indirildi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın girişimleri ile süngercilerin anısına Heykeltıraş Halil İbrahim Sever tarafından Datça’ da yapılıp Bodrum’ a getirilen 10 tonluk ağırlığa sahip ve Melat süngerinden esinlenerek yapılan “Sünger Heykeli” İskele Meydanı’ndaki yerini aldı Bodrum Belediye Başkanımız Ahmet Aras’ın girişimleri ile tüm süngercilerin anısına Heykeltıraş Halil İbrahim Sever tarafından Datça” da yapılan ve Bodrum’ a götürülen 10 tonluk ağırlığa sahip ve Melat süngerinden esinlenerek yapılan “Sünger Heykeli” İskele Meydanı’ndaki yerini aldı. Heykel 3; 5 ayda yapılmış Orjinal süngerin 5 katı büyüklüğünde. Orjinaline sadık kalınarak ölcülendirilmiş. Malzemesi Denizli traverten gözenekli mermer. Özelliği sünger dokusuna en yakın mermer olması. Yontma tekniğı ile yapılmış bir iş. Kaidesi ile beraber yüksekliği 2.70. En ve boy 2.00 m. Melat Süngeri heykelinin Sanatçı Halil İbrahim Sever” in elinde ilmik ilmik islenip meydana cıkması ile ilgili Son Süngerci Aksona Mehmet Baş; Gökova’nın derin maviliklerinden, 06 Ekim 2011 de Raif Okyar Bangosu’nun 60 metresinden çıkarmış olduğum bu muhteşem Melat süngerinin heykeli. Bu muhteşem toprakların yetiştirdiği büyük sanatçılarımızdan Halil İbrahim Sever’in elinden, ilmik, ilmik işlenerek bu güzelliği kazandı. Bu süngeri çıkardığımda, hiç böyle bir şey düşünmemiştim. Zaman içinde başta kitabıma kapak oldu, sonra kaç kişi satar mısın diye sordu, yeryüzünde bir ikincisi de olmadığı için başka ellere bırakmam mümkün değildi, evimin en güzel köşesine koydum onu, gelecek nesillere hatıra olsun istedim.

Bir gün geldi bir güzel adam çıktı ve bunu ilmik ilmik işleyip heykel’e dönüştürdü ve için de yoğrulduğum muhteşem deniz kültürünü gelecek nesillere armağan etmek üzere ölümsüzleştirdi. Tabi ki heyecan duymamak elde değil, çünkü yüzlerce yıl Bodrum’un en güzel yerinde, Bodrum’un hafızası olarak yaşayacaktır. Bu eserin her bir gözeneklerinde, asırlardır Kuzey Afrika’dan, Çanakkale’ye, Ege ve Akdeniz kıyılarında isimsiz mezarlar bırakmış, mezar taşları beyaz köpüklü dalgalar olmuş, derin maviliklerin isimsiz kahramanları, sünger avcılarının ruhları vardır ve Bodrum’un en güzel yerine, onların anısına dikilecektir.!

Halikarnas Balıkçısı Deniz Gurbetçileri kitabında yazdığı bir sözü aktarmak isterim: ’Hiçbir çile sünger avcılarınınkinden daha korkunç, hiçbir çaba onlarınkinden daha zor değildir’ İsa’dan sonra III. Yüzyılda yaşamış ünlü tarihçi Opplanus’un bu sözü Güney Ege denizi dalgıç ve denizcileri için söylenmiştir’

HABER: ESMERİ ALEV EKEBAŞ

FOTOĞRAF: GÖKCER KARAAĞAÇ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.