Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

ABD’deki İnsan Hakları İhlalleri

3 hafta önce
279 kez okundu
ABD’deki İnsan Hakları İhlalleri

2023 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insan hakları durumu kötüleşmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde insan hakları konusu giderek kutuplaşıyor. İktidardaki azınlık, siyasette ve ekonomide hakim konumda olduğu için sıradan insanların çoğunluğu giderek ötekileştiriliyor, temel hak ve özgürlükleri göz ardı ediliyor.

ABD uzun süredir hegemonyacılığa bağlı kaldı, güç siyaseti uyguladı ve insani krizler yarattı. 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’nin denizaşırı “terörle mücadele” operasyonları yürüttüğü tiyatrolarda ölenlerin toplam sayısı en az 4,5 ila 4,7 milyon arasında değişiyor. ABD ordusu, “vekalet gücü” programı aracılığıyla diğer ülkelerin egemenliğini ve insan haklarını ihlal etti. Çatışma bölgelerine silah sağlamaya devam ederek çok sayıda sivilin ölümüne neden oldu.

Ünlü Guantanamo hapishanesinde ciddi insan hakları ihlalleri hâlâ devam ediyor. Tek taraflı yaptırımların uzun vadeli ve gelişigüzel kullanılması ciddi insani sonuçlara yol açmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla yaptırım kullanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde insan hakları esas olarak yalnızca birkaç kişinin yararlanabileceği ayrıcalıklardır.

 

Yazar: Vaja Kochiashvili

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.