Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

ZİNCİR MARKETLERİN YANILTICI SATIŞLARI TÜKETİCİYİ RAHATSIZ ETMEKTEDİR

ZİNCİR MARKETLERİN YANILTICI SATIŞLARI TÜKETİCİYİ RAHATSIZ ETMEKTEDİR

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası olarak her gün kurumumuza zincir mağazadan alınan ürünlerle ilgili kalite sıkıntısı yaşandığı ile ilgili bilgiler gelmektedir. Daha bugün 09.11.2023 tarihinde alınmış bir ürünle alakalı bizi arayan tüketici aynı gün içinde hatalı çıkan ürünü iade etmek istemiş fakat ret cevabı almıştır. Eğer bir üründe hata varsa tüketici bunu iade etme(cayma) hakkına sahiptir. Tüketiciler reklamlarla bir şekilde bu zincir mağazalara çekiliyor ve buradan alışveriş yapmaları sağlanıyor.

Tüketici kaliteyi ucuza almak için uğraşıyor haklı olarak ama Ucuz adı altında algı yaratan Zincir mağazalar aynı ürünün gr düşük olanı veya kalitesiz olanını diğer esnaflardan daha düşük fiyatta reyonuna koyuyor. Ürünü aynıymış gibi göstererek ürün tüketiciye sunuluyor. Bu da tüketiciyi yanıltıyor. İşini düzgün yapan kaliteli ürün satan esnafa baskı kuruluyor. Sizde neden pahalı ürün satılıyor vb. Öyle bir algı oluşturulmuş ki esnaf ne söylese ne anlatsa kafalarda zincir mağaza uygun fiyatta ürün veriyor mantığıyla alışverişte tüketicinin tercihi oluyor.

Ruhsat alan zincir mağazalar da elektronik eşya dan tut karavan elektirikli bisiklet o kadar şaşırtıcı ki elektrikli araba satışı bile yapılıyor. Yani bu kadarına da pes dememek mümkün değil bir şirket kuruluyor ve birsürü sokak sokak küçük bakkal market vb işletmelerle bütün iş kollarına hakim bir şekilde çalıştırılıyor. İnternet alışveriş mağazası (Trendyol vb.) gibi ayakkabı televizyon telefon klima market malzemesi, kırtasiye aklınıza ne gelirse satışa sunuluyor. Yani bu kadar işinin ehli esnaf yıllarını vermiş işletmeleri için canla başla çalışmış ustalık belgesi almış kendisini geliştirmiş bunlar hiçbir önem arz etmemektedir. Şirket şubesine deneyimsiz 2 eleman koyarak bütün Türkiye de bütün mesleklerin yok olması yolunda ilerliyor.

Bu işletmelerle alakalı gerekli denetimlerin eksik olduğunu ve satması gereken ürünlere kısıtlama getirilmesi gerektiğini daha önceki yazışmalarımızda defalarca belirttik ve her zaman yinelemeye devam edeceğiz. Tüketicilerimize de haklarını korumalarını ve kaliteli ürünlere ulaşmak için yerel esnafı tercih etmelerini önerir saygılarımı sunarım

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası
Başkan Yardımcısı
Süleyman Hilmi ÖZDEMİR

Haber Zeki DEMİR

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.