Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Web Tapunun getirdiği kolaylıklar

2 sene önce
609 kez okundu
Web Tapunun getirdiği kolaylıklar

Merhabalar,

Değerli okurlar, Web Tapunun hayatımıza getirdiği kolaylıkları sizlerle paylaşmak istedim.
Öncelikle:
Pandemi süreci hayatımızın birçok noktasına değerken, yaşam tarzımızından ve iş yapış şeklimize kadar birçok değişikliğe neden oldu. Bu değişim sadece bireysel olarak bizlerin değil kamu ve özel sektör kuruluşlarının da iş yapış şekillerine önemli katkılar sundu.

Bu katkı teknolojik gelişmelerle beraber kurumların (e) dönüşümlerine hız kazandırdı.
Bu sürece en hızlı ayak uyduran kurumlardan birisi ise Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü oldu. Genel Müdürlük Vatandaşa sunmuş olduğu birçok hizmeti e-dönüşüm faaliyetleri kapsamında “Web Tapu Projesi” ile hayata geçirdi.
Bahse konu proje tapu işlemlerinde ki yoğunluk süreçlerini azaltırken, verilen hizmetlerin elektronik ortamda daha kaliteli, hızlı ve güvenli yürütülmesini sağlamış oldu.

Aynı zamanda pandemi sürecinin ortaya çıkardığı ve artık kanıksadığımız maske, sosyal mesafe kavramlarının içerdiği sağlık jargonuna da büyük katkı sunduğu dikkatlerden kaçmadı.
Bu kapsamda Web Tapu’ nun sunduğu yenilikleri şu şekilde sıralayabiliriz;
• Taşınmazlarınızı evinizden yönetebilir, tapu müdürlüğüne gitmeden internetten satış, ipotek, mirasın intikali ve benzeri tüm tapu işlem başvurusunu yapabilir ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebilir, böylece tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler başlatılarak, son aşamaya getirebilmek artık mümkün.
• Web-tapu ile Tapu Müdürlüklerine bizzat gelmeden taşınmazlara işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis edebilir veya kaldırabilir, böylece sahtecilik girişimlerine karşı tedbirinizi almış olursunuz.
• Tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilir, Resmi geçerliliği bulunan tapu senedi, ipotek belgesi ve tapu kayıt örneğini tapu müdürlüğüne gitmeksizin sistem üzerinden alabilirsiniz.
• Özellikle tapu satış işlemlerinde satıcı ile alıcının birlikte tapu müdürlüğüne giderek kayıt incelemesi uygulamasına son vererek, Sistem ile tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından (alıcı vb.) incelenmesi için yetki verebilmekte, yetki verilen kullanıcı ise kendi e-devlet şifresi ile web tapu sistemine giriş yaparak yetkilendirildiği taşınmazı sistem üzerinden inceleyebilmektedir.

Görüldüğü üzere uygulama ile vatandaşların elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yaptığı, eksiklikleri ve tüm bilgileri SMS ile alabildiği, başvurusunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebildiği, harç ve döner sermaye bedelini elektronik ortamda ödeyebildiği bir sistem hayata geçirilmiştir.

Ayrıca, Web-Tapu “bireysel girişi” ile vatandaşlarımızın kullanımına sunulan tüm hizmetler, Web-Tapu “kurumsal girişi” ile şirketlere açılmış olup, şirket temsilcileri de artık tapu müdürlüklerine gitmeksizin taşınmaz kayıt bilgilerini öğrenebilmekte ve tapu işlemleri için başvuru yapabilmektedir. Web-Tapu sistemi ile vatandaşlarımızın kullanımına sunulan sistem ticaret şirketlerimizin kullanımına da açılmış, “Tapunun kısa yolu”, “tek tıkla tapu” ve “sıra hep sizde” sloganları ile hayata geçirilen Web-Tapu sisteminde ticaret siciline kayıtlı şirketler ve tüzel kişilikler de yerlerini almışlardır.

Bunun yanında Web-Tapu sistemi Kurum portali hayata geçirilerek kamu kurumlarının iş ve işlemlerine yönelik birçok özellik ilave edilmek sureti ile uygulama, kamu kurum ve kuruluşları tarafından da kullanılmaktadır. Web-Tapu sistemi Kurum portali üzerinden Emlakçı Girişi ve Taşınmaz Değerleme Uzmanları girişi hayata geçirilerek emlakçı ve taşınmaz değerleme uzmanlarının iş ve işlemlerine yönelik birçok özellik ilave edilmek sureti ile uygulama, bu paydaşlar tarafından da kullanılmaktadır.

Konuyu özetlemek gerekirse Web-Tapu; kullanıcıların tapu ve kadastro müdürlüklerine gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri ve 46 adet tapu işlemi (satış, bağış, intikal vb…), 20 adet kadastro işlemi, 2 adet haritacılık işlemi ve 5 adet Osmanlıca belgeler ve eski kayıt belge işlemi için elektronik ortamda başvuru yapabilecekleri, işlemler için gerekli olan bilgi ve belgeleri güvenli elektronik ortamda gönderebilecekleri, belge doğrulama yapabilecekleri ve bu konularda üçüncü kişilere veya emlakçılara yetki verebilecekleri bir elektronik sistem olarak hayata geçirilmiştir.

Ancak pandemi sürecinde yaşanan bu e-dönüşümün daha aktif olarak kullanılabilmesi ve tabana yayılması için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün en önemli sektör paydaşlarından olan Gayrimenkul Danışmanlarınının bu konuda eğitim ve seminerler ile yetkin birer kullanıcı haline getirilmesi önem arzetmektedir.
Bu kapsamda konunun öneminin farkında olup, sektör temsilcilerinin farkındalığını ve kalitesini artırma yönünde gerekli eğitim ve seminer faaliyetleri sunan TÜGEM Ankara gibi diğer STK’ların da WEB-Tapu kullanımına yönelik eğitimlere ağırlık vermesinin çok önemli olduğunu ifade etmemiz gerekmektedir.

Son olarak bu makalemin hazırlanmasında bilgisi ve tecrübesi ile desteklerini esirgemeyen .
Gayrimenkul Danışmanı C&C TEAM Kurucusu Harun Akkuzey’e teşekkür ediyorum.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere
Sağlıcakla kalın.

Çiğdem Kadıoğlu

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.