Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

TÜRKIYEDE ŞELALELER ( MARMAROS ŞELALESİ )

11 ay önce
891 kez okundu
TÜRKIYEDE ŞELALELER   ( MARMAROS ŞELALESİ )

Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada , dünyada üzerinde tatlı su kaynakları en fazla olan dört adadan biri olarak biliniyor. Bu gür su kaybaklarının en büyük kanıtı ada üzerindeki baraj göleti ve tropik adalarla yarışır güzellikteki şelale.

Çanakkale ilindeki Karatepe Limanı’ndan arabalı vapurla ulaşılan Gökçeada’daki Marmaros Şelalesi , bir trekking cenneti , Uğurlu köyü yolundan Dereköy’e gitmek gerekiyor Marmaros’u görmek için . Köy çıkışında Marmaros Koyu’na giden yolun yedinci kilometresinde , sağ tarafta yeşillikler içinde bir vadi görülüyor. Orman içinde akan derenin kıyısından eğreltiotları eşliğinde yarım saatlik bir yurüyüş , ufak tefek birkaç cağlayanın ardından sizi Marmaros’a kavuşturuyor. Olanca ihtişamıyla 38 metreden dökülen şelale bir şaşkınlık duygusu yaratıyor önce .Arabalı vapurla gelirken çıplak boz tepeleri gördükten sonra böyle bir doğa harikasıyla karşılaşacağını pek beklemiyor insan doğal olarak . Yazın suları iyice azalan Marmaros Şelalesi , sularını dere aracılıyla Marmara Denizi’ne gönderiyor. Bölge yaz aylarında yangın riski yüzünden ziyarete kapatılıyor. Yaz aylarında şelaleyi ziyaret etmek isteyenlerin kaymakamlıktan izin alması gerekiyor.

Şelalaye gelmeden önce bir Yunan adası olan Semadirek manzaralı Marmaros Koyu’nda yüzenler , şelalenin oluşturduğu doğal göletler tuzlu sularından arınabilirler.

Gazeteci Yazar Araştırmacı
Nuri Özmut.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.