Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

NEVRUZ KAVGA DEĞİL BAYRAMDIR

1 sene önce
48 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Mehmet Çatakçı
KANİ BEKO”EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK, KARDEŞLİK VE BARIŞ KÖPRÜSÜ NEVRUZ/NEWROZ KUTLU OLSUN!
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko, Nevruz kutlamasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Beko’nun parti kapatma ve milletvekilliği düşürme gölgesinde değil daha anlamlı günlerde 21 Mart’ları, Nevruz’ları kutlamanın uzak olmadığını ifade ettiği açıklaması şöyle:
Yaşamın, baharın, dönüşümün, kutlaması olan Nevruz; Anadolu’nun, Mezopotamya’nın, Orta Asya’nın, Kafkasların halklarının ortak bayramıdır. Hoş geldin Nevruz! Newroz Piroz Be!
Kışa karşı baharın müjdecisi, ölüme karşı dirilişin ve yenilenmenin, zalime karşı direnişin sevinci mutluluk ve barış getir bizlere…
Baskıların, yasakların, zulmün fütursuzlaştığı yurdumuzda, ‘tehlikeli’ ve ‘yasak’ ilan edilmek istenen Nevruz/Newroz, yüzyıllardır olduğu gibi bugün de evlerde, meydanlarda, dillerdeki türkülerde coşkuyla kutlanacaktır. Direnenlerin sembolü, özgürleşmenin ve baharın müjdecisi olmanın gereği olarak bugün de umutların yeşertildiği gün olacaktır. Varsın zalimler korksun. Varsın saraylardakiler halkların gülümsemesiyle titresin!
Barışın ve kardeşliğin, umudun, mücadelenin, karanlıktan hep beraber çıkışın, beraber kurtuluşun, zalimleri yenmenin ortak sembolü olarak yurdun üstüne çöken karanlığın mimarları kendilerini çaresiz hissetsin. Nevruz’un kutlanmaması için ellerinden geleni artlarına koymasınlar. Kaçış yok! Bahar geliyor! Işık yükseliyor! Direniş ve mücadele yayılıyor!
Çeşitli rivayetlerde Nevruz’un anlamı farklı farklı ritüellere dayandırılarak anlatılır. Kimine göre (ki en yaygın olanı budur) Asurlu Kralı zalim Dehak’a karşı Demirci Kawa önderliğinde dağlarda özgürlük ateşi yakarak Dehak’ın krallığına isyan ve zulmün yenilgisi olarak anlatılır. Kimine göre 21 Mart, Hz. Ali’nin doğum günüdür. Baharın müjdecisi olarak da anlatılır…
Etnik kimliği, dini inancı, siyasal görüşü, cinsiyeti ne olursa olsun tüm halkımla Nevruz’u, Nevruz ateşinin etrafında davul zurna ile omuz omuza, halaylarla dostluğun, barışın anlam bulduğu günlerde kutlamak isterim. Bugünlerin sanıldığı kadar uzak olmadığı inancımla herkesin Nevruz’unu kutluyorum.
Nevruz’un tüm halklar için barışa, eşitliğe, özgürlüğe ve dayanışmaya vesile olmasını diliyorum,”dedi

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2544 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.