Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kaz Etinin Nefis Lezzeti ve Faydaları…

3 sene önce
436 kez okundu
Kaz Etinin Nefis Lezzeti ve Faydaları…

İZMİR’DE 75 Yaşındaki Sümbül Ana isimli Kaz Eti Lezzet ustası Pandemide Hem evinde oturdu Hemde Tüm Komşu ve Çevresine Kaz eti ikramında bulundu.

Kars SELİM TUYGUN KÖYÜNDEN

SÜNBÜL ANA LEZZETİ

İZMİRDE İLK VE TEK KAZ ETİ LOKANTASI OLAN

Sümbül Tosun, müşterilerine kaz eti lezzetini sunuyor. Tosun, kurutulmuş kaz etlerini ve Yöresine ait ürünlerinde kargoyla Türkiye’nin birçok yenine gönderiyor.

Alsancak semtinde Nezih lokantası işleten Sümbül Tosun bu lezzeti İzmirlilere sevdirdi.

Kars Selim ilçesi Tuygun Köyü ve Ardahan Çıldır İlçesi’ndeki, Köylülerin doğal ortamda beslediği yüzlerce kazı daha sonra sofralara taşıyan Sümbül Tosun, yaptığı işten büyük keyif aldığını söyledi. Kazın lezzetini, doğduğu Ardahan Hanak Macivet Köyünde daha küçük yaşlarda ailesinden öğrendiği anlatan 4 çocuk annesi Sümbül Tosun, Gelin Gittiğim Kars’a bağlı Selim İlçesi’nin Tuygun Köyü’nde bu yetiştiriciliği yaptım.

Çocuklarımın işi için geldiğim İzmir’de boş oturmak istemedim.

Bu lezzeti İzmirlilere de tattırmak istedim. Kentin dört bir yanından sipariş yağıyor.

Zaten sipariş üzerine çalışıyorum. Kaz eti isteyen mutlaka bana önceden haber vermeli. Çünkü odun ateşinde, fırında en az 3-4 saatte pişiyor ve sonrada kızarıyor. Zaten tadı da buradan geliyor” dedi.

Sümbül Ana, kaz etinin sofraya büyük zahmetler ve emeklerle geldiğini belirterek, “Kaz eti kalorisi yüksek olduğundan genellikle kış aylarında yenir. Fırında etin suyu ve patatesle birlikte pişer, bulgur pilavıyla servis edilir. Pişmiş bir kaz ortalama 2.5 kilogram geliyor. Kendi çiftliğimizdeki kazlar siparişlere yetmezse, kesilip temizlenmiş ve kurutulmuş olarak Kars’tan getiriyoruz. Çiflikte kesilen kazlar bir gün suyun içinde tuzlanıp bekletiliyor. Üç gün de güneşte kurutuluyor. Temizlerken 80 derece sıcak suda bekletiyoruz, 250 derece ısıda pişiriyoruz. Türkiyenin bir çok iline kurutulmuş olarak kargo ile de gönderiyoruz” diye konuştu.

İzmir’de başka kaz eti lokontası bulunmadığını belirten Tosun, kazları çiftlikte arpa ve buyday ile doğal ortamda beslediklerini de vurguladı.

Ve şöyle mucizevi faydaları anlattı

Antik zamanlardan bu yana tüketiliyor! Kaz etinin mucizevi faydaları.

Günlük protein ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan kaz eti, eski çağlardan ve antik dönemden beri tüketilen şifalı bir besin kaynağı. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bir ecza deposu kadar güçlü diyebiliriz! Yüksek oranda besleyici olan kaz etini yakından tanımak isteyenler için tüm detayları paylaşacağız.

Antik zamanlardan bu yana tüketiliyor! Kaz etinin mucizevi faydaları

Dünya mutfağında da önemli bir yeri olan kaz eti ülkemizde çoğunlukla Kars ve Ardahan yörelerinde meşhurdur. Bu iki bölgeden kaz etinin lezzeti tüm Türkiye’ye dağılmış durumdadır. Kaz eti genellikle kış aylarında tüketilir, nedeni ise kazların ilkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar bakımı gerçekleşir, kuluçkaya yatırılır. Kış mevsiminde ise etleri yenmek üzere hazırlanır…

KAZ, oldukça lezzetli olan kaz eti tadının yanı sıra inanılmaz sağlıklı bir besin kaynağıdır. Kapalı alanda yaşayamayan kazlar, açık alanda beslenirler ve bu yüzden diğer kümes hayvanlarına göre çok daha doğal ve besin değerleri açısından daha güçlüdür.

Bu sağlıklı etin 100 gramında günlük protein ihtiyacının yarısı bulunur. Protein ise hücrelerimizin yapı taşını oluşturmaktadır; hasar görmüş hücreleri onarır ve yeni hücre oluşumunu destekler.

Kaz etinin içinde yüksek oranda A, B ve E vitamini bulunur. Aynı zamanda B12 eksikliğinin de tedavisinde olumlu sonuçlar gösterir. 140 gram kaz etinde; 30.69 g yağ, 72.73 g su, 27 kalori ve 35.22 g protein bulunur.

Fosfor ve kalsiyum bakımından zengin olan kaz eti, kemikler ve diş eti için son derece yararlıdır. 30 yaşını geçmiş bireylerin osteoporoz rahatsızlığına yakalanmamak için tüketmeleri önerilir. B6 vitamini yönünden zengin olmasıyla bağışıklık sistemini güçlendirir. B5 vitamini ise saçların doğal rengini korumaya yardımcı olur.

Afrodizyak etkili yiyeceklerdendir; antik zamanlarda bu etkisinden faydalanmak için bolca tüketildiği söylenir. Bazı kaynaklarda içerdiği E vitamini sayesinde doğal viagra olarak geçmektedir.

Kaz etinin ekstra yağ ve tuz ile pişirilmemesi öneriliyor. Aynı zamanda faydalarından doğru bir şekilde yararlanmak için kızartılmaması daha uygundur. Bol sebzeli bir şekilde, buharda ya da fırında pişirilmesi tavsiye edilir.

Hilal Canan Soylu

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.