Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

İlahi Aşk

2 sene önce
511 kez okundu
İlahi Aşk

İnsan gönlü aç olursa, yarenini bulamamışsa hep bir tarafı eksik kalır. Ne iş yaparsa yapsın, hep bir yerlerde bir eksiklik olduğunu bilir ama ne olduğunu bilemez… İçindeki boşluğu bir türlü dolduramaz. Çok zengindir, her şeyi vardır ama çok mutsuzdur, hayattan hiç bir zevk alamaz.
Yese doymaz, Susarsa kanmaz olur. Hicbirsey onu tatmin etmez. Hep bir eksiklik…, içinde kocaman bir boşluk vardır. Ama neden böyle bilemez!
Geçici aşklar sevdalarla avunur her zaman. Bilmez ki haramda mutluluk arayana mutluluk haram olur… Cananımı buldum der evlenir ama bilmez ki “Ondan” uzaksa… ne kadar evlenirse evlensin mutluluğu yine bulamaz .
Yarla bir olamayınca, yerle bir oluyormuş insan. Ne kadar doğru bir söz aslında.
Buradaki yâr, yaren hep bitarafımız eksik kalan Yüce Yaradan dır aslında. Ondan uzak olan hayattan hiç zevk alır mı?
Hicr suresi 29.ayette “Onun şeklini tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim vakit siz de hemen onun için secdeye kapanın.” İnsana kendi ruhundan üflediğini bu ayette anlatıyor aslında Yüce yaradan.
Kalbe vurunca o tecelli-i ilahi aşk cezbeder hali değişir ruhun kuş misali çırpınır durur, tüyler ürperir, akar gözyaşları. Bir sonbahar mevsiminde nasıl ağaçlar yapraklarını dökersen, Allah aşkı tecelli eden insan, ağacın yapraklarını döktüğü gibi günahları da dökülür. Ne zaman bir kimsenin kalbine, nur ‘u ilahi aşkı duyuldu eder ise, onun kalbinde nefsani, şeytanı, dünyevin, sevgi ne var ise hepsi yok olur.
De ki”: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir.” Âli İmran sûre si 31 ayet.
Allah’ u teala tarafından sevilmek dinimizin bizlere ulaştırmak istediği en yüce mertebedir… Allah sevgisi yüreklere girdimi, aç ise doyar, susuz ise kanar. Aile hayatında eşi ile arası açıksa düzelir, parası bereketlenir, kazancı bolluk bereket olur. Yüce yaradan öyle büyük’ ki, onun hazinesi akla hayale gelmeyecek kadar sonsuz… Kulum yok mu benden istediğiniz, isteyin ki vereyim diyor. Buradaki istemek dua dır. Sabırla ısrarla dua etmeliyiz. Allah sabredenleri sever. Sabredenlerle beraberdir.
Peygamber efendimizin de dediği gibi, kişi sevdiğiyle beraberdir. Yunus Emre ise Yaradılanı severim yaradan’ dan ötürü demiştir. Yaradılanı sevelim yaradılandan ötürü. Bir kuşu bir hayvanı bir çiçeği yaradılan herseyi sevelim,.. Sevmek insan olmanın erdemidir.
Hayatımızda bir çok imtihanlar yaşıyoruz, sabırla bu imtihanlardan geçenlerden eylesin bizleri inşallah… Yüce yaradan kimi imtihanlardan birilerine ders verdirir, kimi imtihanlardan ise ders aldırır bizlere. Her imtihanda ilahi aşkı biraz daha yaklaşırız. Hiç kimse hayatımıza boşuna girmez. Kimi imtihan dır kimi mükafat. Hz. Mevlana’nın da dediği gibi “istediğin bir şey olmuyorsa bir hayır, oluyorsa bin hayır ara” diyor… İlahi aşkı bulanlar dan olmanız dileğiyle kalın Sağlıcakla…En güzeline emanet olun. Selamlar Saygılar.
Meryem Aykan.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.