Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

AYIN RÖPORTAJI – ELİF KALE

7 ay önce
145 kez okundu
AYIN RÖPORTAJI – ELİF KALE

İmaj TV olarak; Ekim ayı konuğumuz, Elif Kale oldu.
Elif Kale kimdir.?
Ne yapar.?
Ve daha fazlası
kendisiyle yapmış olduğumuz röportajda.

1- Elif KALE kimdir
kendinizi tanıtır mısınız?

2 Mayıs 1997 İstanbul-Eminönü doğumluyum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. Ardından Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim dalı, Uluslararası İlişkiler programında tezli yüksek lisans yaptım. Ben bir yazarım, politikanın içinden gelme biriyim. Uluslararası ilişkiler uzmanıyım. Bir mentor ve bir araştırmacıyım. Şu anda da doktoraya hazırlanıyorum ve ikinci kitabım üzerinde çalışıyorum.

2-Neler Yapıyorsunuz?

7 senedir insan hakları temelli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev alıyorum. Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği’nde bir yıl il temsilciliği yaptım. Burada önemli bürokratik ziyaretler gerçekleştirdik. Canlı yayınlarım oldu. Daha sonrasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformu ile çalıştım. Burada yine bir yıl gibi bir sürede illerde moderatörlük yaptım. Kadınlarla müthiş bir uyum içinde çalıştık. TEGV’den çocuk hakları eğitimleri aldım. Bursa merkezli Ulusal Strateji Araştırmaları Merkezi (ULUSAM)’nde halen insan hakları araştırmacısı olarak analizler yapmaktayım.

Un-Women Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ekibindenim. Burada profesyonel olarak toplumsal cinsiyet eşitliği ve yerel siyaset eğitimleri aldım.

Sivil toplum örgütleri ve Kadın Politikaları Başkanlıkları ile 14 Mart 2020 yılında Çukurova’da Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın destekleriyle ”Güneş’in Kadınları” adında kadın kooperatifi açılmasını sağlaıdık. Birçok kadına iş istihdamı sağladık.

3-Uzmanlığınızdan Biraz Bahseder Misiniz?
Uluslararası ilişkiler yüksek lisans programından bu yıl mezun oldum. Dolu dolu iki yıl geçirdim diyebilirim. Bunu stajlarla taçlandırdım. Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Siyaset Okulu mezunuyum. Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu’nu tamamladım. TUİÇ Akademi Uluslararası İlişkiler çalışmaları derneği, Hüseyin Bağcı’nın kurmuş olduğu Foreign Policy İnstitute ve Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) adındaki düşünce kuruluşlarında kısa dönem staj yaptım. SPSS eğitimleri aldım. Yazmış olduğum tezimi kitap haline getirdim. Şuan birçok sitede ve yayınevlerinde satışı yapılmaktadır.

4-Yazarlığa İlk Adım: Uluslararası İlişkilerde Kadın Hakları. Bu bir Uzmanlık tezi mi?
Evet. Kalemime oldukça güveniyorum. Tam adı; ”Uluslararası İlişkilerde Kadın Hakları ve Türkiye’nin Kadın Haklarına Yönelik Stratejik Politikaları”. Kitabımda BM insan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni cinsel şiddet bağlamında yorumladım ve kanun maddelerini değerlendirdim. Türkiye’deki kadın cinayetlerinden örnek demeçler verdim. İç hukuk ve dış hukukta cinsel şiddetten korunma yollarını anlattım. Konu oldukça sarsıcı ve üzücü. Fakat toplumumuzda bilinçlendirilmesi gereken hayli insan var. Birilerinin bu konuları da konuşması gerekiyordu, diye düşündüm. Şu anda Afrika çalışmaları üzerine çeviri kitabımı yazıyorum. Nasipse bu yıl o da satışa sunulacak.

5- İmza Günü düzenlediniz mi, çevrenin tepkisi nasıl oldu?
4 Kasım’da İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nda imza günüm vardı. Özellikle kadın avukat arkadaşlarımız standımıza uğradılar. Liseli gruplar bizi dinlediler. Konuştuk. İmzadan ziyade bir sohbet havası oluştu. Çok hoştu. Hepsine teker teker teşekkür ediyorum. Bizleri yalnız bırakmadılar. Zaten onlar olmasa bu kitapları yazmamızın da bir anlamı kalmaz, diye düşünüyorum.

6-Son olarak aday adaylığınızdan bahseder misiniz?
Kadın hakları ve çocuk hakları konusundaki çalışmalarıma ve en çok da kendime güvendiğim için 28. Dönem’de Deva Partisi’nden Ankara Milletvekili Aday Adayı olmuştum. Çok insanla tanıştık. Ankara’yı köy köy gezdik. Gayemizi anlattık. Bu toplumdan esas olarak ne istediğimizi; eşitliği, eşit katılımı, değişen dünyayı, politikadaki kadınları ve siyasi yaşamı değerlendirdik. Her şeyin kazanmak olmadığını; yolda olmanın da hedefe varmak kadar güzel olduğunu bilerek böyle bir kısa seçim süreci atlattık. Yine de iyi ki aday olmuşum, diyorum. Tüm kadınları da bu yolda destekliyorum.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.