Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

İÇİNDEKİ SIR

2 ay önce
175 kez okundu
İÇİNDEKİ SIR

Sevgili dostlar merhabalar.
Bu satırları okuduktan sonra ne düşündüğünüze ve ne konuştuğumuza daha çok dikkat edeceğinize inanıyorum.
Birey olarak düşüncelerimizden sorumluyuz. Çünkü düşüncelerimizin sonunda davranışlarımız geliyor. Ben tek kişiyim benim düşüncem neyi değiştirebilir ki,
Ben bir kişiyim gücüm yok ki, diye düşünerek şikâyet ederek hayatımızı tamamlıyoruz.

Ben de bir zamanlar böyle düşünürken aldığım bir eğitiminde öğrendiğim bir deney, tüm hayatımı olumlu yönde değiştirdi.
Bu satırları okuyan herkes içindeki sırrı bulacak. İnsanlığın yüreğine dokunmak niyetiyle yapılan Deneye geçelim.
“Yüzüncü Maymun Deneyi”
Yüzüncü Maymun Deneyi Ken Keyes Jr.’dan tarafından kaleme alınmış gerçek bir deneyin öyküsü. Ken Keyes Jr. kitabında bu deneyden bahsediyor. Bu deney pasifik okyanusunda yer alan Japonya’nın Koshima adasında Macaca Fuscata türü maymunlar üzerinde otuz yılı aşkın süre boyunca bilim insanları tarafından gözlemi kapsıyor.

Maymunlar bilindiği üzere yeme alışkanlıkları ve davranışları ile neredeyse insan türüne en yakın olan hayvan türü. Özellikle deneyde, deneklerin maymun olması ise daha ilginç sonuçları ortaya çıkarıyor. Yüzüncü Maymun deneyi, bilim insanlarının 1952 yılında adadaki maymunların beslenmesi için kumların içerisine patates bırakılması eylemiyle başlıyor. Patatesin tatlı tadı Macaca Fuscata maymunlarının hoşuna gitmesine karşın patatesin kumlu olması hoşlarına gitmiyor. Fakat patatesin tadını çok beğenmiş olmalılar ki patatesi kumlu şekilde yemeğe devam ediyorlar.
Bir gün, henüz on sekiz aylık olan İmo isimli dişi maymun kumlu olan patatesleri en yakın su birikintisinde yıkıyor ve o şekilde yiyor. Daha sonra İmo’nun yapmış olduğu bu davranışı annesi öğreniyor ve o da aynı şekilde patatesi yıkayarak yemeğe başlıyor. Bu davranış önce aile bireylerine yayılıyor. Daha sonra bunu gören diğer maymunlarda (1952-1958) patatesleri yıkayarak yemeyi öğrenmeye başlıyorlar. Burada ilginç olan durum ise bazı maymunların bu yeniliğe karşın halen kumlu patates yemeğe devam etmeleri oluyor. Fakat 1958’in sonbaharında ilginç bir şey oluyor ve Koshima maymunlarından yüz tanesinden doksan dokuzu artık patatesi yıkayarak yemeği öğreniyor.
Yüzüncü maymunun patatesi yıkayarak yemeğe başlamasının sonra ise ilginç şeyler ortaya çıkmaya başlıyor. Aynı günün akşamında adadaki tüm maymunlar patatesi yıkayarak yemeğe başlıyorlar. Burada “Yüzüncü Maymun” patatesi yıkayarak yemeye başlaması kritik eşik noktasını oluşturuyor. Yani öğrenme, bilinme gibi davranışlar belirli bir sınırı aştıktan sonra yeni bir bilinç süreciyle ortaya çıkıyor ve yayılıyor. Bu davranıştan sonra ise asıl ilginç olan sonuç ortaya çıkıyor.

Adayla doğrudan bir ilişkileri olmadığı halde, diğer adalardaki maymun kolonilerinin de aynı anda patateslerini yıkayarak yemeğe başlıyorlar.
“Yüzüncü Maymun Fenomeni” Duke Üniversitesi‘nden Doktor J.B. Rhine tarafından değişik deneylerde tekrarlanıyor. Her deneyde ise aynı sonuçla karşılaşılıyor.
Bu deneyi öğrendikten sonra şunu düşündüm. BELKİ DE BEN YÜZUNCÜ MAYMUNUMDUR.
Bunun için artık hep güzel cümleler, olumlu cümleler kullanıyorum, güzel şeyler düşünüyorum.
GÜZEL DÜŞÜN GÜZEL YAŞA.
Merih Nebioğlu
Uzman Eğitmen
Profesyonel Yaşam Koçu

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.