Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Dernek avukatımız Dilan Dicle Çetin ile birlikteyiz

Dernek avukatımız Dilan Dicle Çetin ile birlikteyiz

İlimiz merkezinde bulunan Çınarlı camiinde cuma vaazi esnasında yapılan vaazde “kadınlar mümkün olmadıkça sokağa çıkmamalıdır. Çok mecbur kalınır ise önce güzelce örtünmeli sonra en kısa sürede işini görüp hemen evine dönmelidir. Yoksa kadınların dolaştığı yerlerde şeytanlar biz erkeklerin ayaklarına dolanır.” Şeklinde vaaz verildiği bilgisinin derneğimize ulaşması ile KATFA-DER başkanı Nurten Anıl olaya şahit olan ve olaya birebir müdahil olan kişi ile görüştükten sonra dernek yönetim kurulu üyeleri Selma Doğan, Seda Doğan, dernek avukatı Dilan Dicle ÇETİN, 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Ensarioğlu, KAÇO_DER başkanı Selda Gülçiftçi ile birlikte konu ile alakalı görüşmek üzere Yalova valiliği il müftülüğüne ziyarette bulunulmuştur.

Sayın müftü İlyas YILMAZTÜRK ve il müftü yardımcısı sayın İsmail HISIM ile yapılan görüşmede ziyarette bulunanlar tarafından bu söylemlerin kadınların yaşam haklarına, çalışma haklarına, özgürce dolaşma haklarına müdahaleye sebebiyet verebileceği gibi kaydına yönelik şiddetin de artmasına sebep olabileceği belirtilmiştir.

Sayın müftü, konunun hassasiyetinin farkında olduklarını, dinimizde kadınların evde oturması ve çalışmaması sokağa çıkmaması yönünde bir kural bulunmadığı gibi kendilerinin de çalışan ve üreten kadınları desteklediklerini bu nedenle konunun takipçisi olacaklarını, hatta ilgili kişi ile görüştüklerini her ne kadar kişi bu söylemlerde bulunmadığını ve yanlış anlaşılmış olduğunu belirtmiş ise de yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde söylemlerde bulunması dahi sorumluluğunu gerektireceğinden hiç bir şüphe duyulmamasını ve gerekeni yapacağını belirtmiştir.

Kadın Dernekleri temsilcileri müftü ve müftü yardımcısına konuya gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ettiler.

KATFA-DER kapasite geliştirme programı kapsamında 20 Haziran salı günü saat 14.00’te il müftüsünü konuk olarak davet edeceklerini ve hassas konu üzerine söyleşi gerçekleştireceklerini belirtti.

İl Müftüsü konuya gösterdiğimiz hassasiyetten dolayı memnuniyetini belirterek, ilerleyen günlerde çeşitli konularda bilgilendirme amaçlı toplantılarımızda iştirakçi olarak bulunmaktan memnun olacağını belirterek ziyaretçilerine kitaplar hediye etmiştir

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.