Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

DATÇA SANAYİ SİTESİNDE”SANAYİ AĞACI” KÖK SALACAK

3 sene önce
148 kez okundu
DATÇA SANAYİ SİTESİNDE”SANAYİ AĞACI” KÖK SALACAK

Datça Sanayi Sitesinde bir ‘Sanayi Ağacı’ kök salacak!
Datça sanayi sitesi esnafları bir araya gelerek sanayi sitesinin girişine ağaç heykeli diktiriyor.

Sanayi Ağacı, Datça Belediyesi’nin onayıyla Heykeltıraş Elbruz Denge tarafından yapılıyor. Datça Belediyesi şu an heykelin yer alacağı yeşil alanı düzenlemek için kolları sıvadı.
Elbruz Denge, Sanayi Ağacı hakkında şu ifadeleri dile getirdi:
“Ben yan sanayi alanında faaliyet yapmaktayım. Yıllardır sanayi esnafı ile içli dışlıyım. Onları temsil edecek bir heykel arayışım hep vardı. Şimdi, bütün esnafı ‘Sanayi Ağacı’nda bir araya getirmek fikri doğdu. Sanayi esnafımız; şahıslarına münhasır, yaşam biçimlerindeki özgürlüklerine düşkün, hem rekabet içinde hem de yan yana durabilen ve Datça’nın canlı kalabilmesi için çalışan usta emekçilerden oluşuyor. Bu emekçilerden, kendilerini temsil eden birer iş aleti topluyorum. Üzerlerine isimlerini grave ederek Sanayi Ağacının dallarına asacağım. Bunlar ağacın meyveleri olacak”.
Sanayi Ağacı, her bir esnafın birer damla katkısıyla cansuyu bulacak. Ağacı, turizm sezonu başında dikmek için canla başla çalışılıyoruz.”dedi

Elbruz Denge kimdir:
1969 Ankara doğumlu. 30 yıla yakın bir süredir Datça’da ikamet ediyor ve heykel yontuyor.
Datça Liman bölgesinde bulunan Knidos Aslanı, Demeter, Fok Balığı Badem heykelleri ile Kazım Yılmaz İlköğretim Okulu önündeki Berkin Elvin anıtı, Jandarma Kavşağında yerini alan Salyangoz ve Badem heykelleri, ayrıca Gülizar Evlerinin önündeki Nazar Taşı önemli meydan heykelleri arasında. Bazı eserleri ise çeşitli sitelerin bahçelerinde görülebiliyor. Pek çok heykel severin koleksiyonunda da eserleri bulunuyor. Elbruz, Datça’daki heykeltıraşlık serüveninde 120’ye yakın eser ortaya koydu.
Kendini “Datçalı yerel sanatçı” olarak tanımlayan Elbruz, canlı âlemini bir bütün olarak gördüğünü ve pek çok heykelini hayvanların yardımıyla yaptığını, canlıların birbirilerini ne kadar yakınsadığını ve ne kadar yansıttığını halen fark etmekte olduğunu söylüyor. İnsan dışında diğer canlıların da hissedebileceği heykeller besteleme niyetine devam ediyor.
Fotoğraflar:
1. Datça Belediyesi işçileri zemin ve alan çalışması yaparken
2. Sanayi ağacı tasarımının görseli yer almaktadır.

HABER: ESMERI ALEV EKEBAŞ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.