Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Çocuklar ve Anne Baba

3 hafta önce
31 kez okundu
Çocuklar ve Anne Baba

İstismara uğrayan çocuklarda ve gençlerde bazı davranışlar ebeveyn için uyarı niteliğinde olabilir. Anne ve babalara burada büyük bir görev düşüyor. Çocuklarını iyi gözlemlemeli ve onlarla her şeyi konuşabilmeliler.
Eğer çocuğun içine kapandıysa ve derslerine karşı eskisinden daha dikkatsizse ya da ani ataklar ve öfke nöbetleri geçiriyorsa aileler çocuklarıyla konuşmalı ve zaman kaybetmeden bir uzmandan destek almalıdır.

Anne- baba olarak, cinsel taciz konusunda bilgili ve bilinçli olmak gerekir. Bu konuda çocukları da uyarmak ve bilgilendirmek çok önemlidir. Bu konuda çocuklarınıza şunları söyleyebilirsiniz: “ Hiç kimsenin senin, özel yerlerine dokunmaya, seni öpmeye ve seni kendi özel yerlerine dokundurmaya hakkı yoktur. Birinin senin özel yerlerine dokunmak istemesi ya da senden kendi özel yerlerine dokundurmak istemesi saklanacak bir sır değildir. Anlatmama sözü vermiş olsan da, başına kötü şeyler geleceği söylense de, böyle bir durumda mutlaka anlatmalısın ve bu kesinlikle sır olarak kalmamalıdır.”

Kendi güvenlik önlemlerini almaları öğretilmelidir. (kiminle konuşacağı, sanal ortamlardaki paylaşımları, ev dışı ortamlar hakkında ailelerini bilgilendirmeleri
Vücudunu tanıması sağlanmalı ve özel bölgelerinin gizliliği kavratılmalıdır.
Dokunma konusunda farkındalık kazandırılmaya çalışılmalıdır. (iyi dokunma-kötü dokunma)
Hayır demenin öğretilmesi
Yardım istemenin öğretilmesi
İyi aile ilişkilerinin geliştirilmesi
Anne-baba, çocuğa bakım veren kişi, veya çocuktan sorumlu olan kişilerce dikkatli olunmalı, ruh ve beden sağlığındaki değişimler gözden kaçırılmamalıdır.

SAYGILARIMLA
Özden POLATGİL

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.