Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Uyuşturucu suçları ile mücadelede toplumun destekçisi Narkotik Annedir

Uyuşturucu suçları ile mücadelede toplumun destekçisi Narkotik Annedir

Uyuşturucu Maddeler ve Madde Bağımlılığı sorunu toplumu meydana getiren bireyleri sağlık, sosyolojik, fiziksel ve ekonomik olarak zayıf düşüren nedenlerin başında gelmektedir. Özellikle toplumumuzun teminatı genç nesilleri tehdit ederek sağlıklı geleceğimize dair kalıcı zararlar verebilmektedir. Uyuşturucu kullanımına bağlı ortaya çıkan zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı sağlık sorunlarından ibaret değildir. Sağlığa verdiği zararların yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan hukuki, sosyal, ekonomik sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Başta terör örgütleri olmak üzere çeşitli suç örgütlerinin önemli finansman kaynakları arasında başı çekmektedir. Söz konusu suç grupları ile mücadele güvenlik kuvvetlerimiz tarafından canları pahasına kararlılıkla sürdürülmektedir. Uyuşturucu suçları ile mücadelede toplumun desteğini alarak, vatandaşlarımızın katkıları ile güçlendirilmesi bu alanda köklü başarılara imza atılması adına büyük önem taşımaktadır.

EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olan NARKOLOG Projesi verilerine göre;

  • Uyuşturucu madde suçlarından kadınların erkeklere göre daha uzak olması,
  • Kullanıcılarının büyük çoğunluğunun aile fertleriyle birlikte yaşaması,
  • Kullanıcılarının yarısına yakının uyuşturucu maddeyi kendi evinde kullanması,
  • Uyuşturucu madde kullanımından ilk olarak ve çoğunlukla annelerin haberdar olması,
  • Kullanıcı bireylerin çoğunluğunun annesinin ev hanımı olması,
  • ‘Anne’ figürünün kültür ve inancımızdaki yüceliği, mevcut bilimsel temelli bulgular ve annelerin evlatlarına olan sonsuz sevgisi madde kullanımı ile mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilmesini ve özel bir önem atfedilmesini göstermiştir.

Bu bağlamda; İçişleri Bakanlığı tarafından “En İyi Narkotik Polisi; Anne Projesi” uygulamaya konularak ülkemiz ve ilimiz genelinde sürdürülmektedir. Proje uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarını kapsamaktadır. Uyuşturucu maddelere başlanmadan önüne geçmeyi ve uyuşturucu madde kullanmış ama henüz bağımlı olmamış çocuk ve gençleri kurtarılması hedeflenmektedir. Anne ve anne adayı yetişkin kadınların desteğine ihtiyaç duyuyor, çocuklarımızı birlikte koruyabilmek için işbirliğini önemsiyoruz.

Uyuşturucu madde kaçakçılığı bağlamında ülkemizin konumu ile benzer özelliklere sahip Yalova İlimiz ’de son derece hassas bir görev üstlenen güvenlik güçlerimiz, Geçmişin Bütün Doğal Afetlerinden Daha Beter Olan ve Bir İnsanlık Suçu” olan uyuşturucu maddeler ve uyuşturucu suçları ile mücadeleyi, “Bütün Çocukları Kendi Çocukları Olarak Gören” bir anlayışla sürdürmektedir.

Bu bağlamda; Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz tarafından Uyuşturucu Maddeler ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele hususunda Toplumsal Bilinç oluşturulmasına yönelik gerçekleştirilen önleme, bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarında; 13 Faaliyette 493 Anne ve Anne Adayına Narkoanne Eğitimi verilmiş, 20 Narkonokta Faaliyeti ile 26065 kişiye ulaşılmış, 30 Narko Yetişkin faaliyetleri ile 2252 kişiye eğitim verilmiştir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.