Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Böyle bir acının yaşandığı noktada meseleleri bir siyasi rekabet parantezine sıkıştırmamalıyız

3 sene önce
297 kez okundu
Böyle bir acının yaşandığı noktada meseleleri bir siyasi rekabet parantezine sıkıştırmamalıyız

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile birlikte incelemelerde bulunmak ve felakette zarara uğrayan vatandaşların acısını paylaşmak üzere Manavgat’a gitti.

“Çavuşoğlu, Kurum, Karaismailoğlu, Böcek ve Metin ile bir araya geldiler”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Manavgat programında Ulu Alan Yangın Yönetim Merkezi’nde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Seki Yangın Yönetim Merkezinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismaloğlu ile bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’i de ziyaret eden Uysal, yangınların sebebiyet verdiği zararın boyutları hakkında bilgileri paylaştı.

Yangın afetinin yaşandığı Manavgat’ta yurtlarına ateş düşen vatandaşlarla da bir araya gelerek durum tespitinde bulunan Demokrat Parti Genel Başkanı ve heyeti vatandaşların acısını paylaşarak yaraların sarılması şamasında da desteklerini sürdüreceklerini ifade etti.

Manavgat Afet Yönetim Merkezini ziyaret eden Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Antalya İl Başkanı Mahmut Çil, Afyonkarahisar İl Başkanı Hikmet Bülbül ve teşkilat mensuplarından oluşan heyet, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten afetteki son durum hakkında bilgi aldı.

Burada basın mensuplarına kısa bir de açıklamada bulunuldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Acımızı paylaşmak üzere geldiniz, hoş geldiniz. İlginiz, alakanız, desteğiniz için Antalyalı hemşerilerim adına çok teşekkür ederim” dedi.

Genel Başkan Uysal ise yaptığı konuşmada Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ve genel merkez yöneticileriyle birlikte Antalya İl Başkanı Mahmut Çil ve Antalya teşkilatlarıyla felaketin başından itibaren irtibatta olduklarını ifade ederek yangınlardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Öncelikle yangın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dileyen Uysal, yakınlarına da sabır ve başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Uysal şunları kaydetti:

“Dilerim en az zayiatla bu büyük felaket bir an evvel geride bırakılsın”

“Büyük bir facia yaşıyoruz. Üzüntümüzün daha da katmerlenmemesini diliyor, umuyoruz. Gönlümüz arzu eder ki merkezi hükümetiyle, yerel yönetimleriyle, büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle, sivil toplum örgütleriyle, basın mensuplarıyla, gönüllülerle birlikte en az zayiatla bu büyük felaket bir an evvel geride bırakılsın.

“Maalesef Tarım Bakanı ve Cumhurbaşkanının çok talihsiz açıklamaları oldu”

Netice itibariyle bir kriz yönetimi yapmak zorundayız. İmkanları, eldeki kaynakları en azami noktada ortak bir sevk ve idareyle bu krizi yönetmeliyiz. Tarım Bakanının çok talihsiz açıklamaları oldu. Akabinde Sayın Cumhurbaşkanının çok talihsiz açıklamaları oldu.

“Meseleyi bir siyasi rekabet parantezine sıkıştırmamalıyız”

Yangınla mücadele edeceklerine belediyelerle, basınla, sivil toplum kuruluşlarıyla mücadele ediyorlar. Böyle bir acının yaşandığı noktada meseleyi bir siyasi rekabet parantezine sıkıştırmak hiç doğru değil.

İnsanlarımızın haneleri yanıyor, canları gidiyor, hatırları gidiyor, hayvanları telef oluyor, tabiatın memleketimize bahşettiği güzellikler yanıyor. Asırlardır milyonlarca yılın akabinde bir ekoloji oluşmuş, bunu kaybediyoruz.

Özellikle değişen büyükşehir bütün şehir yasasıyla beraber büyükşehir belediyemizin hem yetki kapsamı hem etkinliği farklı bir noktada.

“Felaketle mücadelede dahi senden benden rekabeti ve ayrımcılığı yapılıyor”

Elbette tüm yaşanan keyfi anlayıştan kaynaklı zafiyetin hesabını millet soracaktır. Allah muhafaza, Türkiye İzmit depremi benzeri bir deprem gibi bir felaket yaşasa bugün yaşanan siyasi rekabete bakarak ister istemez büyük bir endişeye gark oluyoruz.

Afet Koordinasyon Merkezimizde elbette Sayın Başkanımızın şahsında emek veren tüm belediye çalışanlarımıza, Türkiye’nin bütün illerinden destek veren tüm belediyelerimize, sivil toplum örgütlerine, vatandaşlarımıza ben de müteşekkir olduğumuzu belirtmek isterim.

“Yığınakta yapılan hatayı onu bunu suçlayarak telafi edemezsiniz”

Söylenecek çok söz var ancak biz bugün dilimizi ısırarak birtakım sözlerimizi daha dikkatli söylemeye gayret ediyoruz. Acılar üzerine elbette salimen söz söylemek zorunayız. Yığınakta yapılan hatayı onu bunu suçlayarak telafi etme imkanınız yok. Birtakım tevil götürmez zırvalıklarla bu işin içinden kimsenin çıkabilme imkanı yok.

“Bakanlığın sorumluluğunu bir başkasına yöneltemezsiniz”

Türkiye gibi yangın riski büyük bir alana sahip bir ülkede siz bakanlığın sorumluluğunu bir başkasına yöneltemezsiniz. Umarım bu yaşanan felaket başta ülkeyi yönetenlerin zihninde bir büyük şuur sıçramasına vesile olsun, bu faciadan ders alınsın. Maalesef bizim kaderimiz yaşadıklarımızdan ders almamak sanırım. Tüm Antalya’mıza Muğla’mıza yangının devam ettiği tüm bölgelerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.