Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bergamada Adim Bürosu açılışı

2 sene önce
366 kez okundu
Bergamada Adim  Bürosu açılışı

İZMİR’İN BERGAMA İLÇESİNDE ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
(ADM) BÜROSU AÇILIŞI CUMHURİYET BAŞSAVCISI KORHAN SERT TARAFINDAN BASIN MENSUPLARININ KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.

Cumhuriyet Savcısı Korhan Sert Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğümüz; adli süreçte mağdurların, tanıkların ve diğer vatandaşlarımızın adalete erişimlerinin kolaylaştırılması yönünde çalışmalar yürütmektedir dedi.

(ADM) Müdürlüğümüz, suç mağduru ve tanıkların; çocukların, kadınların, yaşlı ve engelli bireylerin ifade ve beyan işlemleri sırasında kendilerini rahat ifade edebilmeleri ve ihtiyaca göre psiko-sosyal destek alabilmelerine olanak tanımakla adliyelerde aktif bir misyon üstleneceğinin önemini vurguladı.
Mağdurlar, adli süreç ve aşamaları, sahip oldukları haklar, kendilerine sunulan hizmetler ile başvurabilecekleri kurum veya kuruluşlar konusunda görevli personel tarafından bilgilendirilerek Gereken hallerde mağdura da eşlik edileceğini ifade etti.

ön değerlendirme neticesinde adli süreçte daha fazla desteğe ihtiyacı olduğu, değerlendirilen mağdurlar hakkında uzmanlar tarafından bireysel değerlendirme yapılacağı ve psiko-sosyal destek sürecinin başlatılabiliyor olmasının önemli olduğunu ifade eden Bergama Başsavcısı Korhan Sert, Psiko – Sosyal Destek / İfade Alma Süreçlerinde Uzman Desteğiyle Mağdurun ifadesi alınmadan önce kaygı düzeyinin düşürülmesi ve kendisini daha rahat ifade edebilmesi amacıyla, içinde bulunduğu ortam, süreç ve ilgili kişiler hakkında bilgi verip Uzmanlar tarafından adli süreç boyunca mağdura da eşlik edilebiliyor olduğunun önemini belirtti.

Adli Görüşme Odaları (AGO)Kaygı düzeyi yüksek görülen suç mağdurlarının ifade ve beyan işlemleri sanıkla yüz yüze gelmeden özel olarak hazırlanan Adli Görüşme Odalarında (AGO) uzmanlar eşliğinde alınabiliyor. Bu sayede kaygı düzeyleri düşürülen mağdurların, kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine olanak sağlıyor dedi.

Çocuklar Hakkında Sosyal İnceleme Raporları (SİR)

Adliyede beyanına başvurulacak mağdur ve tanık çocuk ifadeleri adli merciler tarafından uygun görülür ise adli görüşme odalarında alınıp Adliyede çocuk ifadelerinin alınması sürecine de eşlik edilebileceğini, cocuklarla yaş ve gelişim düzeylerine uygun olarak iletişim kurularak çocuklarla ve ebeveynleri ile görüşmelerde yapılacaktır, gerekli görülmesi halinde ise sosyal ortam incelemesi yapılarak çocuğu suça iten denenler, yeniden suça yönelmesinin önlenebilmesi amacıyla alınması gereken tedbirler belirlenerek hazırlanan sosyal inceleme raporlarında çocuklar hakkında alınması gereken koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarına işaret ediliyor dedi.

Boşanma ve Velayete İlişkin Davalarda (SİR) Uzmanlar tarafından aile mahkemelerinde görülen boşanma ve velayete ilişkin davalarda taraflar ve ilgili kişiler ile görüşüp uygunluk halinde sosyal ortam (ev) incelemesi de yapılarak, sosyal inceleme raporu (SİR) hazırlanıyor.

Bu raporlara özellikle velayetleri istenilen çocukların görüşleri de yansıtılarak velayet ve kişisel ilişki tesisine ilişkin mahkemelere öneri ve değerlendirmelerde bulunuluyor. Ayrıca yapılan tespit ve değerlendirmelerden yola çıkılarak ebeveynlere ve/veya çocuklara yönelik aile/ boşanma ve/veya ebeveynlik danışmanlıkları önerilebiliyor dedi.

Bergama Cumhuriyet Başsavcısı Korhan Sert Sözlerine Adli Yardım Başvurularıyla devam etti. Maddi durumu elverişli olmayan kişilerin, adalete erişimlerinin güçlendirilmesi amacıyla oluşturulan adli yardım başvuru formu, e-devlet / UYAP vatandaş portal yanında fiziki olarak müdürlüklerimizden de temin edilebileceğini, Adli yardım konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır dedi.

Çocuk Teslim İşlemleri 5.Yargı paketi ile yapılan düzenlemeler sonrasında çocuk teslimine ilişkin iş ve işlemlerin de Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri koordinesinde yerine getirilmesi öngörülerek bu aşamada çocuk teslimine ilişkin talepler ise ÜCRETSİZ şekilde İcra Müdürlüklerine yapılabiceğinin altını çizdi.

2022 yılı sonuna kadar çocukla kişisel ilişki ve çocuk teslimine ilişkin iş ve işlemlerin belirlenecek / oluşturulacak uygun çocuk teslim mekanlarında tamamen Müdürlüğümüz koordinesinde yerine getirilmesi öngörüldüğü gibi Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü müdür, uzman, ( psikolog, sosyal çalışmacı ve pedagog) ve zabıt katibi görev yapacağını belirtti.

İHA
İZMİR
LEVENT AYDIN

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.