Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Annelerin Tercihi Ahşap Oyuncaklar

8 ay önce
25 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Yeni nesil anneler; daha doğal ve sağlıklı olduğu için bebekleri ve çocukları için çevre dostu ahşap oyuncakları tercih ediyor. Oyun Terapi Market’in kurucusu Gülşah Altıntaş, oyun parkurlarından tırmanma duvarlarına, kutu oyuncaklardan akıl oyunlarına kadar her alanda ahşap oyuncakların ön plana çıktığını söyledi.

Günümüz teknoloji çağında her şeyin doğal ve organik olanı arandığı gibi, oyuncak sektöründe de ahşap ürünler ön plana çıkmaya başladı. Oyun Terapi Market’in kurucu Gülşah Altıntaş, çocuklarının her şeyiyle ilgilenen, her konuda araştırmalar yapıp uzmanları takip eden yeni nesil annelerin, oyuncak konusunda da ahşap oyuncakları tercih ettiğini söyledi.

Her yaş grubuna yönelik ahşap oyuncak üretildiğini ifade eden Altıntaş, ithal ahşap oyuncakların yaygın olduğunu belirterek, Türkiye’de de bu alanda üretimin giderek arttığını dile getirdi.

Hem Sağlıklı Hem Dayanıklı

Ahşap oyuncakların, plastik malzemelere oranla hem daha sağlıklı hem de daha dayanıklı olduğunu kaydeden Gülşah Altıntaş şu bilgileri verdi:

“Yeni nesil anneler ürünlerin içeriğini soruyor. Plastik mi? Sağlığa bir zararı var mı? Üzerindeki boyalar çocuğun sağlığına zarar verir mi? Bunları araştırıyorlar. Doğal olsun, üzerindeki boyalar çocuk ağzına götürdüğünde zarar vermesin istiyorlar. Böyle olunca da genellikle de doğal ahşap ürünleri tercih ediyorlar.  Çocuklarının odasını dizayn ederken özenli ve titiz davranıyorlar. Çalışma masasından sandalyeye, yatağından oyuncaklarına genellikle ahşap olsun istiyorlar.

Biz de evlere oyun odaları kurarken daha çok ahşap tırmanma duvarları, ahşap denge tahtaları, ahşap salıncaklar kullanıyoruz. Aynı şekilde evlerin bahçesine, anaokullarına ya da parklara kurduğumuz oyun parkurlarında  ahşap malzemeleri tercih ediyoruz. Çocuklar ahşabın dokusunu çok seviyorlar.

Ne Tür Ahşap Oyuncaklar Var?

Bebeklikte, çocuklukta her yaşa uygun ahşap oyuncaklar var. Bebek gruplarında ahşap puzzle , bul-tak oyuncaklar, sıralama oyuncakları, örüntü oluşturma oyuncakları, blok oyuncaklar, ahşap geometrik zeka bulmacaları, ahşap yap-bozlar, Legolar var. Daha büyük yaş grubu çocuk ve ergen grupları içinse ahşap kutu oyunları var. Koridor, Batık, Pylos, Jenga, Goblet gibi  ahşap kutu oyunları  ilk akla gelenler. Bu tür akıl oyunlarını yetişkinler de severek oynuyor. Ahşap satranç takımları da bu grupta tercih edilen bir başka ürün.

Ahşap Oyuncakların Özellikleri

 • Zararlı kimyasallar içermediği için sağlığa bir zararı yoktur.
 • Doğal malzemeden yapıldığı için çevreye zarar vermezler.
 • Kolay kolay kırılmazlar, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar.
 • Çok küçük parçaları olmadığından çocukların yutma tehlikesi yoktur.
 • Kolay temizlenebilirler.
 • Şekil olarak çocukları yaralayan ve zarar veren bir yapıda değildirler.
 • Ağza götürülürse herhangi bir sağlık sorununa yol açmazlar.
 • Tuşları, düğmeleri, plileri yoktur. Arızalanmazlar.
 • Ahşap oyuncaklar geri dönüştürülebilme özelliği vardır.
 • Ahşaptan üretilen oyuncakların köşe kısımları sivri olmaz. Bu sebeple çocukların yaralanmaz.
 • Çocukların yaratıcılık özelliklerini ortaya çıkarırlar.
Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2566 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.