Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Yeni araştırma: Hava kirliliği şiddetli akıl hastalıklarına yol açabilir

3 sene önce
1.297 kez okundu
Yeni araştırma: Hava kirliliği şiddetli akıl hastalıklarına yol açabilir

The Guardian’nın yayınına göre Londra’da 13.000 kişiyi kapsayan araştırma, nitrojen dioksite maruz kalmadaki nispeten küçük bir artışın, toplum temelli tedaviye ihtiyaç duyma riskinde %32’lik bir artışa ve hastaneye kabul riskinde %18’lik bir artışa yol açtığını buldu.

Araştırma ekibinin bir parçası olan Bristol Üniversitesi’nden Joanne Newbury, ‘Hava kirliliği değiştirilebilir ve aynı zamanda nüfus düzeyindeki maruziyeti büyük ölçüde azaltıyor’ dedi.

‘Düşük emisyonlu bölgeleri genişletmek gibi kullanılabilecek müdahaleler olduğunu biliyoruz. Bireysel düzeyde ruh sağlığı müdahaleleri aslında oldukça zordur.”

Araştırmayı yürüten King’s College London’dan Ioannis Bakolis, Londra’daki hava kirliliği seviyelerinin son yıllarda düştüğünü ancak güvenli bir seviye olmadığını söyledi.

‘Hava kirliliğinin düşük seviyelerinde bile, bu tür çok önemli bir etkiyi gözlemleyebilirsiniz.’

Son araştırmalar, hava kirliliğindeki küçük artışların, depresyon ve kaygıdaki önemli artışlarla bağlantılı olduğunu göstermiştir . Ayrıca kirli havayı artan intiharlarla ilişkilendirdi ve kirli yerlerde büyümenin zihinsel bozukluk riskini artırdığını belirtti.

Diğer araştırmalar, hava kirliliğinin zekada ‘büyük’ bir azalmaya neden olduğunu ve bunama ile bağlantılı olduğunu bulmuştur .

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.