Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Yalova’nın İhracat Performansı

Yalova’nın İhracat Performansı

Yalova, ülkemizin ekonomik büyümesine önemli katkılar sağlayan bir il olarak her geçen gün daha da güçlenmekte ve ön plana çıkmaktadır.

Son dönemde Yalova’nın ihracat performansında kaydedilen büyük başarılarla gurur duyuyoruz. İhracatçılarımızın özverisi ve kararlılığı sayesinde Yalova’nın dünya pazarlarındaki etkinliği ve rekabet gücü artmış durumdadır. İhracat rakamlarımız, uluslararası ticaret sahnesinde Yalova’nın gücünü ve potansiyelini göstermektedir.

Yalova, geniş bir sektör yelpazesine sahip olan çeşitli ürünlerle dünya pazarlarında kendini kanıtlamıştır. Süs Bitkileri, Gemi ve Yat Sanayi, Kimyevi madde üretimi ve madencilik sektörüne kadar birçok alanda ihracatımız hızla artmaktadır. Yalova’nın üretim gücü ve kalitesi, uluslararası pazarda tercih edilen bir marka haline gelmiştir.

İhracatımızın artması, Yalova’nın ekonomik büyümesine ve istihdam oluşturmasına da olumlu katkılar sağlamaktadır. Yalova’da yeni iş fırsatlarının doğmasına ve işsizlik oranlarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Ancak, bu başarıyı sadece bugüne değil, geleceğe taşımak için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yalova’nın ihracat potansiyelini daha da artırmak, yeni pazarlara açılmak ve rekabet gücümüzü korumak için tüm gücümüzle çalışacağız. İhracatçılarımıza ve iş dünyamıza destek vermeye devam edeceğiz.

İlimizde 2023 yılının ilk 5 ayında yapılan ihracat performansına baktığımızda, ihracat bir önceki yıla göre yüzde 68,6 azalarak 78 milyon 304 bin dolar olmuştur.

Nisan ayında yükselişe geçen Yalova ihracatı Mayıs ayında azalarak 7 milyon 595 bin dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan, geçtiğimiz Ocak ayında 5 Milyon 469 Bin Dolar, Şubat’ta 6 Milyon 152 Bin Dolar, Mart’ta 6 Milyon 411 Bin Dolar, Nisan’da 52 Milyon 675 Bin Dolar ihracat gerçekleştirilmişti.

Böylelikle Yalova’dan yılın ilk 5 ayında yapılan ihracat 78 milyon 304 bin dolara ulaştı. 2022 yılının ilk 5 ayında 248 Milyon 990 Bin dolar olan ihracatta bu yılın aynı dönemine oranla yüzde 68,6 oranında bir düşüş yaşandı.

Geçtiğimiz yıllarda Yalova ihracatının yüzde 90’ını üstlenen gemi ve yat sektöründe yılın ilk 3 ayında hiç ihracat gerçekleştirmemiş idi.  Tersaneler 2023’ün nisan ayında ilk ihracatını 45 milyon 889 bin dolar ile yaptı. Ancak Mayıs ayı ihracatı %98,3 oranında düşüş göstererek sadece 624 Bin Dolar olarak gerçekleşti.

2022’nin Mayıs ayında 1 Milyon 506 Bin Dolar olarak gerçekleşen ihracat bu yıl %97,4 oran ile 2 Milyon 974 Bin Dolar oldu. Geçtiğimiz yılın ilk 5 ayında 8 Milyon 195 Bin Dolar olan kimya sektörü ihracatı %85’lik bir artışla 15 Milyon 153 Bin Dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’de süs bitkileri sektöründe söz sahibi olan Yalovalı firmalarımız Mayıs ayında da yükselişini sürdürdü. Geçtiğimiz yılın ilk 5 ayında 2 milyon 186 Bin dolar ihracat yapan üreticiler, bu yılın aynı döneminde yüzde 58,2’lik bir artış ile 3 milyon 457 bin dolar ihracata imza attı.

Madencilik sektöründe ise 2022’nin Mayıs ayında 1 Milyon 8 Bin Dolar olarak gerçekleşen ihracat bu yıl iki katının üzerinde bir artışla çıkarak %56,1 oran ile 1 Milyon 574 Bin Dolar oldu. Ancak ne var ki kümülatif toplama bakıldığında; geçtiğimiz yıl Ocak-Mayıs döneminde 7 Milyon 228 Bin Dolar olan maden ürünleri ihracatı %20 oranında azalarak 5 Milyon 752 Bin Dolar olarak gerçekleşmiştir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.