Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Yalova, Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en küçük ili. Trafik, ulaşım konusunda ise en sıkıntılı ili.

1 sene önce
51 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Yalova’ya baktığımızda ölçek olarak küçük bir olsa da son yıllarda sürekli artan nüfus yoğunluğunun beraberinde getirdiği araç sayısındaki artış çok ciddi anlamda Yalova’da trafik sorununu gündeme getirmektedir.

Geçtiğimiz yerel yönetimler ve mevcut yerel yönetim trafik konusunda defalarca çalışmalar, toplantılar yapmış olmasına rağmen sorunlar, sıkışıklıklar, park yetersizliği, düzensiz araç park etme gibi konular bırakın azalmayı her geçen gün artmaktadır. Sorunlar sadece yerel yönetimlerle yâda Sayın Valimizin, Emniyet Müdürlüğümüzün çabaları ile çözülemeyecek hale gelmiş olup, hep birlikte ortak akılla çözülmesi noktasına gelmiştir.

Yalova merkezinde özelliklede İstanbul Caddesi, Şehit Ömer Faydalı Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Fatih Caddesi, Cengiz Koçal Caddelerinde çok yoğun şekilde trafiği olumsuz etkileyen araç parkları görmekteyiz. Keza toplu taşıma araçlarının da durak dışı yerlerde yolcu indirip bindirmesi de trafik akışını olumsuz etkileyen faktörler olarak gözlemlenmektedir.

Geçmiş dönemlerde vatandaşlarla yapılan görüşmelerde gelen en büyük talep ana caddelerin araç parkından arındırılması ve yeni otopark alanları yaratılması olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla konunun bir bütün olarak ele alınması ve sadece merkez planlaması yaparak değil, mahalle bazında da ileriye dönük planlamalar yapılması gerekmektedir. Her ne kadar Otoparkların sayı olarak yetersiz olduğu söylense de, daha önce birçok kez gördük ki Yalova’ya ziyaret, miting, açılış, temel atma gibi etkinlikler için gelen Devlet Büyüklerimiz olduğunda Cengiz Koçal Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Fatih Caddesi gibi caddelerde hiç araba kalmadan yani otoparksız caddeler yaratılabiliyor.

Yalova’da nerdeyse gece yarısında kadar artık trafik sıkışıklığı, yoğunluğu yaşanmakta, kazalar artmaktadır. Normal zamanda bile trafik sıkışıklığı yaşadığımız bu kentte olası bir afet durumunda ulaşımın nasıl sağlanacak? 17 Ağustos 1999 da çok acı bir tecrübe yaşayan ilimiz acil durumlarda ulaşım anlamında çok ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmaktadır.

Mevcut durumda cadde olarak isimlendirdiğimiz yollarımızı genişletme imkânımız olmadığına göre bu caddelerdeki sağlı sollu araç parklarının kaldırılması ve bu kararı alacak mercilere de destek olunması gereklidir. Yeni yapılan Devlet Hastanesi etrafında ivedi olarak alternatif ve geniş yol planlaması yapılası şarttır, Hastane’nin hemen yanında yeni emniyet müdürlüğü binası ve yine o alanda planlanan AVM ve mevcut konut projesi oranında trafiğinin yoğun olacağını bizlere göstermektedir.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler yetkili mercilerce alınması gereken tedbirlerin istişare edildikten sonra uygulanması konusunda adım atılması düşüncesindeyiz. Özellikle ana caddelerimizde otopark yasağı getirilmesi konusunda adım atılması gerekliliğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda üyelerimizin taleplerini de dinleyerek ilgililerin çözüm olmasını bekliyoruz.

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2544 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.