Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

SEN NESİN?

2 sene önce
640 kez okundu
SEN NESİN?

Merhaba sevgili dostlar
SEN İYİ İNSAN MISIN?
Kime sorsak “ben iyiyim” der. Herkes iyi insan olduğunu söyler.
Biri rahmetli olur “merhumu/merhumeyi nasıl bilirsiniz ?” diye imam sorar.
-“İyi biliriz” der cemaat.
İYİ NEDİR, İYİ İNSAN KİMDİR, İYİ İNSAN NASIL OLUR diye sorduğumuzda cevaplar farklı olur.
Toplum genelinde
iyi insan dendiğinde sessiz sakin, etliye tuzluya karışmayan, kendi halinde yaşayanlara İYİ İNSAN denir.
Türk Dil Kurumu’na göre İYİ ve KÖTÜ şu şekilde anlatılıyor.
İYİ
Belli bir insan gereksinmesini karşılayan, insan çıkar ve dileklerine uygun düşen, genellikle topluma, bir sınıfa ya da başka bir toplumsal kümeye, bir kişiye yararlar sağlayan özdeksel ya da tinsel bir olgunun niteliği.
İstenilen, beğenilen nitelikleri taşıyan, beğenilecek biçimde olan, kötü karşıtı:
İşe yarar, ereğine, özüne uygun, doğru yapılmış; doğasına uygun.
İstenmeğe değer olan
Değere yönelmiş, değere ilişkin, değerle belirlenmiş, değerli.
KÖTÜ
– İstenilen, beğenilen nitelikte olmayan, hoşa gitmeyen, fena, iyi karşıtı
– Zararlı, tehlikeli
– Korku, endişe veren
– Kaba ve kırıcı
– Kişi veya toplum üzerinde olumsuz etkileri olan
– Aşırı, çok
İyi insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen insandır der Konfüçyüs
İyi insan aklında hiç kötülük geçirmeyen, saf insan değildir. İyi insan her kötülüğün farkında olup iyiliği tercih edendir der Erich Fromm.
Empatinin TDK sözlük anlamı kişinin kendisini başka bir bilincin yerine koyarak söz konusu bilincin duygularını, isteklerini ve düşüncelerini, denemeksizin anlayabilme becerisidir. … Kişinin neyi neden yaptığını, duygularını, düşüncelerini anlamamız için kendimizi onun yerine koymamızdır. İnsanlar, empatiyi en kuran insanlardır. İYİ İNSANLARDA EMPATİYİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPAN KİŞİLERDİR.
Bu yaşadığımız zamanda olan olaylara ve insanların ruh haline bakıyoruz, çoğu insan mutsuz ve hasta. Sebebi ise stres ve üzüntü. Bu stresin ve üzüntünün sebebi ise yine insanlar!! Empati yapamayan insanlar yüzünden toplumun geneli mutsuz veya hasta.
Peki bu yukarda tarifini yaptığımız iyi insanlar nerede? İYİ İNSANLAR HER YERDE AMA ORTADA OLANLAR KÖTÜ İNSANLAR. Yetkiler ve imkanlar genellikler kötülerin elinde. Saha kötülerin elinde. Kötülerin kuralı yok, sınırı yok, Allah korkusu yok. Merhameti yok. Onun için İYİ İNSANLAR KENDİ DÜNYALARINA ÇEKİLMİŞ, SAHADA DEĞİL KENARDA İZLEYEMEYE MECBUR BIRAKILMIŞTIR.
İyi insanlara imkan verilmiyor ya da verildiğinde kötülere hizmet etmek zorunda bırakılıyorlar.
Çözümü ise İYİLERİN BİRLİKTE OLMASI, BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE OLMASI. Ancak o zaman kötülerle mücadele edilebilir.
Yüce Allah’ın en değerli varlığı insandır. Bakara Suresi 29. ayette “Kainatta, doğada ne varsa, hepsini insanlar için yarattım” buyurur. Maide Suresinin 2. ayetinde “İnsanların yararına olan bütün işlerde, insanlara faydalı olunuz. Yardımlaşınız, kötülüklerde ise yardımlaşmayınız. (İnsanlara yararlı olmak için çalışınız)” buyurur. Çünkü insan, her türlü iyiliğe layıktır.
Peygamberimiz (sav); “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.”buyurmaktadır. İş yapana yardım etmek, çevreye ve topluma karşı duyarlı olmak, insanlara güzel sözle hitap etmek, küskünleri barıştırmak, iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak, stres ve bunalımda olan birisini dinlemek, sıkıntısına merhem olmaya çalışmak, hakkı ve sabrı tavsiye etmek, sadece insanlara değil, bitkilere ve hayvanlara da şefkat ve merhametle muamele etmek, insanlığa maddî-manevî her yönden faydalı olmaya çalışmak gibi güzel örnekler, sâlih ve kâmil bir Müslüman olmanın gerekliliğidir. İnsanlara faydalı olan kişinin yüreğinde hissettiği huzur ise, tarif edilemez ölçüdedir.
İYİ İNSANLAR ARTIK ZAMANI GELDİ. SESİMİZİ YÜKSELTMEDİĞİMİZ SÜRE KÖTÜLERİN HAKİMİYETİNDE BİR DÜNYADA YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ. İYİLER GÖREVLERE TALİP OLMALI, MÜCADELEYE DEVAM ETMELİ. BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE OLMAMIZ LAZIM.
Kontrol iyilerde olursa DÜNYA DAHA YAŞANILIR OLUR diye inanıyorum.
Karşımıza hep iyi insanların çıkması dileği ile her şey gönlünüzce olsun.

Merih NEBİOĞLU
merihdanismanlık@gmail.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.