Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

CUMHURİYETİN 100.YILI VE ENFLASYON

CUMHURİYETİN 100.YILI VE ENFLASYON

İTO verilerine göre 2023 Temmuz ayında perakende fiyatlarda aylık TÜFE 9,84, yıllık TÜFE ise yüzde 63,76 olarak bildirildi.

ENAG’a göre ise Temmuzda aylık enflasyon yüzde 13.18, yıllık enflasyon ise yüzde 122.88 olarak hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise Temmuz ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi’nin aylık bazda yüzde 9,49 yıllık (TÜFE) yüzde 47,83 olduğunu açıkladı.

TÜİK verilerine göre Dünyada 8. sırada olduğumuz açıklandı. TÜİK verilerine göre 8. sıra, aslında gerçek enflasyonu yansıtan ENAG verilerine göre 4. sıraya yükselir. Avrupada ise TÜİK verilerine göre bile 1. sıradayız. Çünkü onların en yüksek enflasyonu % 20. Durdurulamayan, sürekli sıçramalar yapan enflasyonla yaşamak zorunda bırakılan ülkemiz insanlarına yazık oluyor.
Faiz sebep enflasyon sonuç çözümlemesi Cumhuriyet tarihimizin en zorlu, en uzun ve nasıl çözüleceği de pek belli olmayan ekonomik krizine neden oldu.
Hani hep söylenen bir atasözü vardır. “Bir aklı-evvel kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz!” İşte içinde bulunduğumuz durumun kısa anlatımı budur. Yurtdışından uzmanlar da gelse enflasyonda tarihi zirve yaşamamıza engel olunamıyor.
Şartlar gittikçe kötüleşiyor, halk inin inim inliyor, mutsuzluk tavan yapmış, saldırgalıklar artmış, cinnet hali geliyorum diyor. Halkın %80i aç, %20 sinin keyfi yerinde.
Fakirden al zengine ver politikası sonucu zengin olanlar halkın durumunu görmezden geliyor. Hatta daha zengin olma yolunda hareketle milli servetimiz ormanlarımızı kesiyor, yakıyor. Tarım topraklarımızı yok edip betonlaştırıyor, topraklarımız yabancılara peşkeş çekiliyor.
Bizleri yönetenler atalarımızın canlarını ortaya koyup elde ettikleri değerlerimizi hiç acımadan sattılar. Hatta son günlerde satılacak birşeyler daha buldukları için sevinç içindeler.

Cumhuriyetimizin 100.yılını böyle mi kutlamalıydık?
Demokraside, hukukun üstünlüğünde, insan hakları savunuculuğunda, özgürlüklerin kullanımında, herkese ücretsiz eğitim, herkese ücretsiz sağlıkta, özgür basınla haber alma haklarımızda, hak arama özgürlüğü serbestliğinde, refah içinde yaşayan insanları mutlu ülke olmada, bilim, teknoloji, sanat, kültür, spor vs. de çığır açan ülke olmada BİRİNCİ olmak varken!

En önemlisi de Cumhuriyetimizi kuranlara, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e vefa borcumuzu ödemek varken bu perişanlık niye?
Enflasyonda Avrupa’da 1. Dünyada 8.(4.) sırada olmayı içime sindiremiyorum.
Birşeyler yapılmalı, 29 Ekime çok az kaldı. Toparlanma zamanı. Cumhuriyetin 100. Yılı böyle kutlanamaz.

Esma Müjgan Çelikkol, 5.08.2023

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.