Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Sağlıkçılar Halklarını Arıyor

2 sene önce
675 kez okundu
Sağlıkçılar Halklarını Arıyor

Sağlıkçılar Haklarını İstiyor! Türk Sağlık Sendikası Üyeleri’nden Alkışlı Protesto!

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen üyesi sağlık çalışanları, basın açıklaması yaparak, hekimlere yapılacak zam uygulamasının tüm sağlık çalışanlarını kapsamasını istedi. Türkiye’de 1 milyon üzerinde hizmet veren sağlık çalışanın hakkını söke söke alacaklarını belirten Türk Sağlık Sendikası Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Bilal Atik; ““Dün bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’den geçirilen düzenleme eksiktir. Acil olarak yeniden değerlendirilmelidir. Tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Lafa gelince ‘sağlık hizmetleri ekip işidir, hepsini alkışlıyoruz’ demekle olmuyor. Külfette ortak oldukları gibi bir hak verilirken de adaletli davranılmalıdır. Çalışma barışını bozarak, sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını yok sayarak zamda adaletsizlik yaparak bir milim ilerleme sağlanmaz, aksine sağlık hizmetlerine bu tür işler zarar verir” dedi.

 

Atik; “Sağlık bakanı Fahrettin koca TBMM de yaptığı açıklamada pratisyen hekimler 2500 uzman hekimlere 5000 tl lik bir ücret artışı yapılacağını ifade etmesinin ardından, Türk Sağlık Sen olarak tüm sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntı yaşadığı ve hepsinin ücretlerinde zam yapılması gerektiğini ifade ettik.

 

Bakanlığın açıklamasından birkaç saat sonra bir önerge ile söz konusu düzenleme TBMM de kabul edilmiştir.

 

Böylesine süratle yapılan bir düzenleme ile sağlık çalışanlarını yok sayma, onların yaşadığı ekonomik sıkıntıları görmezden gelme, kayıpların dikkate alınmaması ,

 

diğer sağlık çalışanlarının ötelenmesi kabul edilemezdir.

 

Doktorların ücretlerinde artış yapılması zaruridir ama bu zaruret hemşire,ebe,sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramadik ve bunun gibi sağlık çalışanlarının tamamı içinde elzemdir.

 

Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde enflasyonun üzerinde artış yapılmalıdır.

 

Çünkü ekonomik olarak sağlık çalışanlarının çok ciddi kayıpları vardır.

 

Bu durum mutlaka düzeltilmeli kayıplar telafi edilmelidir. Sağlık hizmeti bir ekip işidir. Ekibin çoğunluğu görmezden gelinemez.

 

Zam hekim dışı personel için de gereklidir.

 

Türkiye kamu sen olarak tüm kamu çalışanları için Ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığımız bir dönemde ,sağlık çalışanlarının arasında yapılacak ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir.

 

Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışını bozarak bir yere varılamaz. Yapılması gereken tek şey tüm sağlık çalışanları için geçerli makul ve kapsayıcı bir artışdır.

 

Sağlık bakanlığı bunun hayata geçmesi için çaba sarfetmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirici bir haber, bir müjde vermelidir.

 

Bildiğiniz gibi ağustos ayında gerçekleştirilen toplu sözleşme sürecinde; 2022 yılı için memura yüzde 5+7 gibi komik bir rakam teklif edilmiş, sendikamız dik duruşundan taviz vermeyerek yüzde 22 zam ve 600 lira seyyanen zam konusunda ısrarcı olmuştur.

 

Yetkili ama etkisiz sarı sendikanın kendi çıkarları uğruna kabul etmiş olduğu yüzde 5+7 lik zam sonrası memur sefalete mahkum edilmiştir.

 

Uzun lafın kısası bugün geldiğimiz noktanın başlangıcının sebebi malum sendikanın memurları masada satmasıdır.

 

Kamu çalışanları olarak bu duruma dur demenin zamanı çoktan gelmiştir. Bu durumda çare haklı dava güçlü sendika düsturu ile yola çıkan Türk sağlık sen dir. Katılımlarınız için teşekkür ediyor Pazartesi günü yapacak olduğumuz İş bırakma Eylemine hepinizin katılımı önemle rica ediyoruz.” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.