Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Milletvekilliği Aday Adaylığı Ücreti Ne kadar? Milletvekili Olma Şartları Nelerdir?

2 hafta önce
27 kez okundu
Milletvekilliği Aday Adaylığı Ücreti Ne kadar? Milletvekili Olma Şartları Nelerdir?

Milletvekilliği Aday Adaylığı Ücreti Ne kadar? Milletvekili Olma Şartları Nelerdir?

CHP milletvekili başvuru ücreti 2023

CHP milletvekili olma şartları 2023 itibariyle değişmese de fiyatlarda değişikliğe gidildi. CHP milletvekili başvuru ücreti 30 bin lira olarak belirlendi. Engelliler, kadınlar ve gençlerde ise aday adaylığı için 15 bin lira ücret şartı aranacak. Ödemeyi yapanlar aday adayı olabilecek. Ancak tüm bunlara rağmen kesin adaylık durumu bulunmuyor.

İYİ Parti milletvekili başvuru ücreti 2023

İYİ Parti milletvekili başvur ücreti 2023 itibariyle 7500 TL. engeli ve gazilerde ise ücret alınmıyor. Kişiler ücreti yatırdıktan sonra bşavuru formu ile birlikte aday adaylığını açıklayabiliyor.

AK Parti milletvekili başvuru ücreti 2023

AK Parti milletvekili olma şartları 2023 itibariyle güncellendi. Adayların ilk olarak AK Parti milletvekili başvuru formunu doldurması gerekiyor. form sonrasında ise başvuru ücretinin yatırılması ile aday adaylık süreci başlatılıyor. Kadınlar ve erkekler için ayrı ücretlerin belirlendiği AK Parti’de erkek milletvekili aday adayları için 6 bin TL, kadınlar için ise 3 bin lira ödenmesi yeterli olacak. Engelli adaylar için özel bir istisna
uygulayacak AK Parti 1000 lira karşılığı aday adayı listesine isminin eklenmesine imkan tanıyacak.

MHP milletvekili başvuru ücreti 2023

AK Parti’nin ittifakı olan MHP’de ise milletvekili aday adaylığı başvuru ücretleri diğer partilere göre daha düşük seviyelerde. MHP milletvekili başvuru ücreti 2023 itibariyle 5000 TL oldu. erkek ve kadın ayrımının yapılmadığı MHP’de gazi ve engelliler için ücretsiz başvuru hakkı bulunuyor.

Yeniden Refah Partisi milletvekili başvuru ücreti 2023

Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücretini belirledi. Erkekler ve kadınlar için ayrılan ücretlendirmede erkekler için 7500 TL, kadınlar için ise 5000 TL’lik tutar belirleniş durumda. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

Saadet Partisi milletvekili başvuru ücreti 2023

Saadet Partisi ise kadın ve gençlerden 1500 lira, diğer adaylardan 3000 lira başvuru bedeli alacak.

Bağımsız milletvekili başvuru ücreti 2023
Bağımsız olarak seçime girmek isteyen adayların bağımsız milletvekili aday adaylığı için ne kadar ödeyeceği henüz açıklanmadı.

Milletvekili aday adaylığı ücretleri geri alınıyor mu?

Milletvekili aday adaylığı ücretleri ile ilgili en çok merak edilen ücretlerin geri alınıp alınmayacağı. Bu konuda resmi bir mevzuat bulunmuyor. Partiler kendi iradelerinde bu kararı alıyor. Ancak bu konuda 2023 itibariyle nasıl bir yol izleneceği bilinmiyor.

Milletvekili olma şartları neler?

Milletvekili olmak için belirli yasal şartlar vardır. Türkiye’de milletvekili olabilmek için 18 yaşını doldurmuş, Türk vatandaşı ve seçme hakkına sahip olan herkes aday olabilir. Ayrıca adayların siyasi parti üyesi olması gerekiyor. Milletvekili adayları aynı zamanda seçim bölgesinde ikamet etmeli veya seçmenlerin kayıtlı olduğu seçim çevresinde seçmen niteliğini taşımalıdır. Ancak, belirli suçlardan hüküm giymiş kişiler milletvekili adayı olamazlar. Bunun yanı sıra, bazı özel koşullar da bulunabilir. Örneğin, askeri personel milletvekili adayı olmak istediklerinde görevlerinden istifa etmeleri gereklidir.

*Partilerin ücretleri kulis bilgilerine ve yapılan resmi açıklamalara dayanmaktadır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.