Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

MAG arama kurtarama Eğitimleri yapıldı Sertifikalarım verildi

1 sene önce
94 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

6 Şubat Maraş Depreminden sonra çeşitli tarihlerde Yalova Merkez Çiftlikköy İlçemizde MAG arama kurtarama Eğitimleri yapıldı.  Yaklaşık 200 kişi Eğitimleri tamamlayarak bulundukları Mahallerde göreve başladılar.

Amacımız Olası Marmara depremine hazır girebilmek. Keşke deprem hiç olmasa. Keşke deprem olacaksa da yapı stokumuz sağlam yapılardan olsa Japonya’daki gibi 9.2 depreminde bile binalar yıkılmasa. Keşke Bir an önce kentsel dönüşüme başlayabilsek. Elimizden gelen şu an Halkı bilinçlendirmek Olası depremde Vatandaşlarımıza yardımcı olmak. Maraş depreminde yaşananların Marmara ve İlimizde yaşanmaması için gönüllü ordumuzu büyütmeye devam ediyoruz ve bu eğitimler hızlı bir şekilde devam edecek. Bizler bu konuda yırtınırken Eğitim alanımızın yıkılmaya çalışılması gerçekten çok üzücü bir durum. Yıkılan Eğitim alanımız ufak bir yer. Burada olası depremde bir kriz merkez olarak kullanılacak. Maraş’ta yüz dönümlük bir alanda kurulmuş. Şehrin dışında gelen ekipler ve yardımlar buradan yönetildi. Zaman zaman trafik sıkışıklığı yaşandı. Yetkililer derdimiz anlatamadık aslında anlamaya çalışmadılar. İş işten geçtikten sonra anlayacaklar ama o zaman vakit geç olacak Boşa giden paralara Milletin parası. Çok yazık olacak.

  MAG olmaya hak eden 200 arkadaşlarımızın sertifikalarını yapılan törenle verdik.

Aramıza katılan gönüllü arkadaşlarımıza hoş geldin der yeni görevlerinde depremsiz ama başarılı çalışmalar dileriz.

 Eğitimler erde Mag tanıtımı-Afet psikolojisi-arama kurtarma-Telsiz-İlk yardım-Yangın eğitimlerini teorik olarak alan gönüllü adaylarının pratik eğitimlerini yapamadık. Eğitim alanı yıkılırsa artık kurtarmacı yetişmeyecek. Çünkü Eğitim ve tatbikat alanı yıkılmış olacak. Olası bir depremde Vatandaş çaresiz kalacak. Yalova Mag Dernek Başkanı Sabri Karaçam’ın Açılış Konuşmasını yapmasıyla başladı. Konuşmasında Mag yapılanmasının önemini Bölgede oluşacak bir Depremde ilk müdahalenin MAG lar tarafından yapılacağının bir gerçek olduğunu, Marmara’da olacak depremin Yoğun nüfusu etkileyeceği, arama kurtarma ekiplerinin yetmeyeceği Yalova’da arama kurtarma ekiplerine ihtiyaç duyulacağını, bu açığın kapatılması için yerel İdarelerin her konuda destek vermeleri gerektiğini söyledi. Yerel Yönetimlerin bu konularda ciddi bir çalışma yapmaları gerektiğini, Mag’lar için Ekipman desteğinin sağlanması için Yalova’daki Belediyelerin çalışma yapmalarının önemi üstünde bilgilendirmeler yaptı. Olası bir Depremde Halkın toplanma alanlarının belirlendiği ama alt yapının yapılmadığı bir an önce bu konuda çalışmaların yapılmasının önem arz ettiğini üstüne basa basa söyledi.

Eğitimler süresinde Yalova Çiftlikköy Belediyesi ve İtfaiye Eğitmenlerine, Eğitmenlerimize Emeği geçen tüm MAG arkadaşlarımıza Sanatçılarımız Ali Çolakoğlun’a, Utku Köşedar’a, Gül Ersoya İstanbul’dan bizleri yalnız bırakmayan MAG platformu bileşenlerine Yalova Mag-Der olarak teşekkür ederiz.

Sabri Karaçam

Yalova Mag-Der

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2544 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.