Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Dört Şehit Bacısı: Zeynep Ebe

3 ay önce
382 kez okundu
Dört Şehit Bacısı: Zeynep Ebe

BABA ANNEM (EBEM) : ZEYNEP ULUSOY

Baba annem biz ebe deriz, biraz ebem rahmetliden sözedeyim.

Ebem nünuf kayıtı doğru yazılmış ise 1899 Çelebi Hacıyusuflu köyünde doğmuş iki kız dört erkek kardeşlermiş
Baba adı muslu, Ana adı Emine (Aşık kızı diye bilinir.)

Ebemin dört kardeşi savaşa gider, üçünün künyesi gelir, birinin akıbeti belli deyil.
Aşık kızı ebem yalnız kalır, evi köyün meydan yeri câminin yanıdır ölümünden sonra evinin yerini câmiye verirler mezârı caminin bahçesindedir. Mekânı cennet olsun inşallah keramet ehli birisiymiş çok anlatılan şeyler var ben ebemden devam edeyim.

Ebem rahmetli üç istiklâl şehidinin bacısıydı kardeşlerine üzülerek, gözleri görmez, kulakları işitmez olmuş kolaydeyil bir ocak sönmüştür.

Zamanla gözleri görmüş son zamanına kadar iğneye ipliği takardı, fakat kulaklar ölümünden üçgün öncesine kadar duymadı ölümünden üçgün önce kulakları duymaya başladı.

Ebem abdestli, namazlı tevekül ehli birisiydi,

Herkese yardım etmeyi sever, herkesin iyiliğini isteyen birisiydi.
Bize kardeşlerinden söz ederek anlatır ağlardı.

Kardeşinin birisi, Hacı Hamit Gökalp’dedemin asker arkadaşıymış Yemen’de bir ekin tarlasında şehit olduğunu Hacı Hamit dedem anlatmış hepsinin mekânı cennet olsun inşallah.

Ebem yaşadıklarını o zamanın sıkıntılarını bize anlatirdı.Bugünkü nesil o yükü taşıyamaz Allah birdaha öyle günleri Türk milletine yaşatmasın.

Rahmetli abdest alırken düşüp sağ-kolu kırılır.
Doktor bu yaşta amaliyat olmaz bu bunu götürür dedi, ağrı kesici vs. İlaçlar verdi, sağ-kolu kırık olduğu için tesbihi sol elimle çekmemin sakıncası varmı diye sordu, olmadığını öğrenince tesbihi sol eliyle çekmeye devam etti.

Halam (bibim) yanında hep oturuyorduk, “kızım Sedef dayıların ilaç getirdi diye duvarı gösterdi bibim besmele çekerek elini duvara sürüp ebemin koluna sürdü” ağrısı kesildi rahatladı. Ebemle helâlleşmeye gelen bir kaç kişiye bibim olayı anlatınca anlattığını duyması imkansızdı. Sedefin çenesi durmadı , gelenlere anlattı kolumun ağrısı başladı dedi.

1994 yılında kolu sebep oldu ongün içinde göçtü gitti resim çekinmeyı hiç sevmezdi bu resmî habersiz namaz kılarken ben çekmiştim mekanı cennet olsun inşallah.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.