Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Köylünün Toprağını Geri Verin

3 ay önce
17 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Köylünün Toprağını Geri Verin

Mehmet Catakçı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Karacabey Belediyesine devredilen mera alanın Hürriyet köylülerin hakkı olduğunu ifade etti

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Karacabey ilçesi Hürriyet köyünde yer alan mera alanın parça parça olarak satılmasına tepki gösterdi.
1951 yılında Bulgaristan’dan göç ederek vatanlarına dönen vatandaşlarımızın Karacabey Taşpınar köyüne bağlı Haydarağa isimli çiftçiliğin arazisini satın aldıklarını belirterek, “Bursa Türkiye’nin çok kimlikli ama en önemli kimliklerinden biri olan tarım kentidir. Karacabey ovasıyla, toprağıyla, suyuyla gerçekten verimliliği çok yüksek çok değerli bir ilçemiz. 1951 yılında Bulgaristan’dan gelen aileler burada Haydarağa çiftliğini satın alırlar. Bu aldıkları 12 bin dönüm arazinin bedellerini de Ziraat Bankası üzerinden ödeme yapmışlar. Ellerinde belgeleri dekontları var. 1951 yılında burayı aldıktan sonra 1955 yılında müracaat edip köy haline gelmişler. Hürriyet köyü, 201 aile 12 bin dönüm arazinin %50’si yani 6 bin dönümünü kendi aralarında 28,5 dekar olarak bölüşmüşler. Kalan 6 bin dekarlık alanın bir kısmında muhtarlık, kahve, cami, okul gibi yapılar yapmışlar. Mezarlık misafirhane gibi yani bir köyde olması gereken ne varsa hepsini inşa etmişler” dedi.
Köylüler Parasını Ödediği Araziyi Kaybediyor
Hürriyet köylülerinin parasını ödedikleri arazinin nasıl ellerinden çıktığını açıklayan Sarıbal; “Yıl geliyor 1978’e kadastro çalışmaları yapılıyor, kadastro çalışmalarında 6 bin dönüm yani köylünün kendisi için ayırdığı yer her aileye kadastro da aile mülkü olarak yazılıyor. Geri kalan kısım ise yani yaklaşık 6 bin 300 dönümlük bir alan hazineye veriliyor. Ama orası otlak, kavaklık ve mera olarak kullanılıyor. Çiftçi de devlete güvendiği için kadastro da devletin bir kurumu olduğu için çok üzerine düşmeden bunu onaylıyor ve kabul ediyor. Artık köylünün parasıyla aldığı yer Hürriyet köylülerinin kendi paralarıyla aldığı yer hazineye kaydediliyor. Aradan yıllar geçiyor ve şunu söylüyorlar hiçbir zaman devlet bize yanlış yapmaz. Aklımıza hiç gelmezdi diyorlar. AKP döneminde Büyükşehir Belediye yasasından sonra bu hazineye kayıtlı olan yaklaşık 6 bin dönümlük arazi bu defa büyükşehire geçiyor. Hazine üzerinden Büyükşehir’de bunu Karacabey belediyesine yönlendiriyor. Artık o halkın 100 yıla yakın süreçte kullanmış olduğu bu alan mera, otlak artık Karacabey Belediyesine geçiyor” dedi.
Köylülerin Arazileri Parça Parça Satılıyor
Karacabey Belediyesine devri yapılan araziler zamanla parça parça satıldığını ifade eden Sarıbal; “Karacabey Belediyesi adeta maden bulurcasına burayı satmaya başlıyor. Yaklaşık bilinen bugüne kadar 800 dönüm arazinin satıldığı 2 bin dönüm arazinin ne olduğu ise bilinmiyor. Yani satıldı mı satılmadı mı belediyeden hiçbir açıklama yok. Geriye 2 bin 500 dönüm gibi mera olarak kullanılan bir alan kalıyor” dedi.
Köylüler Haklarının Teslim Edilmesini Ediyor
Hürriyet köylerinin hafta sonu Bursa’da eylem yaparak haklarını aradığını söyleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; “ Köylüler 2 gün önce Pazar günü toplandılar. Valiyle görüştüler, belediyeyle görüştüler, kamu kurumlarının tümüyle görüştüler, Tarım Orman il Müdürüyle görüştüler bütünüyle bu görüşmeler sonrası Valiliğin verdiği bilgiler doğrultusunda bir toplantı yaparak köylülerin bir araya gelip bu 2500 dönüm arazinin tekrar meraya dönüştürülmesi için olur verdiler. Şimdi belediyeden köylünün almış olduğu bu kararın aynısının belediyenin de alması gerekiyor. Yani belediyenin mülkü olarak görünen aslında Hürriyet halkına, Hürriyet üreticilerine, Hürriyet köylüsüne ait olan 12 bön dönüm arazinin daha sonra Büyükşehir Belediye Yasasıyla adeta gasp edilen bu alanın şu anda tekrar köylünün kullanımına açılması için mera olarak değerlendirilmesini istiyorlar. Bu kadar açık. Yer halkın, belgeler var, alınmış. Kadastro gelmiş devlet adına bunu hazineye kaydetmiş. Ama yer çiftçinin parası ödenmiş. Ziraat bankasında dekontları var. Şimdi diyoruz ki biz Karacabey Belediyesi, Büyükşehir Belediye, kanun yapıcılar yani biz siyasetçiler şu ana kadar satılmayan hatta satılmışta olabilir bunlar tekrar amacı dışına çıkarılmadıysa çiftçiye iade edilsin” dedi.

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 1906 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.