Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Korsanlar Şehrinde, esrarengiz geçit

3 hafta önce
10 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Tarihte Korsanlar Şehri olarak bilinen Alanya nın, denize uzanan ve 250 metre yüksekliği olan Kale yarımada da, tarihi tersane yakınlarında gizli bir geçit bulundu. Üç yıldır kazı çalışmaları devam eden geçitin 60 metresi açıldı. Gizli tünelin sonuna ulaşılmadı.
Tarih boyunca Romalılar, Klikyalılar, Rumlar, Selçuklular, Osmanlılar dahil çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, Kandelor, Kolonoros, Alaiye adlarıyla renkli ve sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Alanya da bulunan tarihi ve esrarengiz geçit merak uyandırdı. Çok eski yıllarda Alanya Kale yarımadası altından gizli geçit olarak yapıldığı da düşünülen geçidin, bir dönem ileri gelişmiş teknoloji ile yapıldığı varsayılan gizli geçit esrarını korurken, merak uyandırmaya devam ediyor.
UNESKO Medeniyetler listesinde olan Alanya da, gizli geçitte yapılan kazının Başkanı
Prof. Dr. Osman Eravşar, kazı çalışmalarına üç yıldan beri devam ettiklerini belirterek, içinde bir insanın rahatça yürüyebileceği yükseklikteki tünelde şu ana kadar 60 metre ilerlendiğini ifade ederek, çıkış noktasına ne zaman ulaşılacağının belli olmadığını ifade etti.
Prof. Dr. Eravşar, Alanya kalesinde bulunan tünelin benzerlerinin Alara kalesi ve Kayseri de de olduğunu ifade etti.
Haber:Zeki Demir

 

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 1613 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.