Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

KİTAP OKUMUYORUZ

7 ay önce
294 kez okundu
KİTAP OKUMUYORUZ

En büyük eksiğimiz belki de kitap okuma alışkanlığımızın olmayışı. Toplum olarak bir çok eksiğimiz var elbet fakat en çok eksik kaldığımız konu okuma alışkanlığımızın olmaması. Araştırmalara göre okuma oranı Dünya sıralamasında 86. sıradayız ve bu ciddi anlamda dikkate alınarak konuşulması gereken bir konu .
Şöyle bir düşündüğümüzde bir çok kavganın, kabalığın, küfrün, hakaretin ana kaynağı kendini ifade edememektir. Agresif problemli ve sürekli kavga içinde olan insanların sorununun temelinde belki kendini ifade edememe var. İnsan ne kadar çok kitap okursa kelime dağarcığı o kadar çok genişler. Kelime dağarcığı zengin ve geniş olan insan kendini daha iyi ve net ifade eder. Kendini iyi ifade edebilen insanların iletişimleri, ilişkileri düzgün ve problemsiz olur kendisiyle de barışıktır. Ufku geniş ,anlaşılır ve anlayan olur. Hayatına her konuda zenginlik katar fakat en önemlisi, ifade özgürlüğüne sahip olduğu için kabalıktan uzak naif bir ruha sahip olur.
.. Ve okuduğumuz kitaplar bizi medeni ve kültürel anlamda da geliştirir , değeştirir zenginleştirir . Medeniyetimizin ve kültürümüzün zengin olduğunda sadece kendimize değil etrafımızada aydınlığımızla bir ışık oluruz . Nitekim dünya da da varlığımızın bir anlamı olur, bir iz bırakabiliriz.
Peki neden kitap okuyan bir millet değiliz ? Bana göre belki ülkemizde çalışma şartlarının zoruluğunun getirdiği yorgunlukla veya uzun mesai çalışmalarıyla geriye kalan kısıtlı zamanların yani zamansızlık . Bir diğer etken madde , alışkanlık haline getirilmemiş olması bunlar birer sebep olsa da bunların yanı sıra bir çok sebepler de vardır elbet .
Sebep her ne olursa olsun illaki aşılması mümkündür . Bir şekilde herkes kendi engelini aşıp kitap okuma alışkanlığı kazanmalı . Daha medeni, kültürlü, en önemlisi de aydın ve ifade özgürlüğü olan mutlu bireyler olabilmek için.

//Nurgül Aktürk//

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.