Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kadın olmak

2 sene önce
848 kez okundu
Kadın olmak

8 Marta Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanan bugün kadına dayatılan, acının, ezilmişliğin, zulmün arta kalanıdır aslında….

8 Marta Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanan bu günün anlamı şu şekilde oluşmuştur.
8 Mart 1857 yılında kadın işçilerin sisteme karşı başlattıkları grev 120 kadının hayatını kaybetmesine sebeb vermiştir. Taa ötelerden günümüze geldiğimizde dayatılan erkek egemenliği ve kadını görmezden gelme yok sayma bugün hâlâ ülkemizde dahil devam etmektedir.

Ve Kadınlar:
Ezilmeye yıpratılmaya dövülmeye ve hatta ölüme sürüklenmektedir..
Acı gerçek,
Her yıl Ülkemizde yüzlerce kadın öldürülüyor.
Kadın cinayetleri bitmek bilmiyor. Erkek terörü artarak devam ediyor.
Sadece geçen yıl 280 kadın cinayete kurban gitti.
217 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Eşleri kastederek kaleme alınmış bir yazı değil bu bunun adı eş,sevgili,iş arkadaşı,patron, karşılıksız aşk her neyse ama sonu iyi bitmeyen iyi yetiştirilememiş erkek çocuklarına çıkan erkek terörüdür.
Bunun adı.
Bu vakalarla son bulmuş olaylarda bir erkek çocuk annesi olarak KADIN’ın rolünün büyük olduğunu düşünüyorum, ama dolayısı ile erkeğe dokunan bir yetiştirilememe…!

Hâlâ maalesef nadirde olsa çevremden duyduğum kadının söz hakkının evin içinde toplumda yeri olmamasıdır.

Eski zamanlarda daha beter olan bu durum babaların kız çocuklarına sevgi azlıyla adlandırılan başka bir erkek terörüdür. Babalarınn yada abilerinin yada amca dede her neyse yanında hiç bir söz hakkı olmayan hatta öyleki erkek çocuklarının aşıları yapılan ama kız çocukları yok gibi görünen bir nesilden geliyoruz.

Daima sevilen erkek çocukları doğum günleri kutlanan davullu zurnalı sünnet düğünleri yapılan her türlü imkanı olan ama bir defa olsun doğum günü bile kutlanmayan bir neslin kız çocukları var.

Hâlâ çoğu kırsalda mal olarak görülüp satılan alınan kuma olarak verilen zorla evlendirilen tecavüze uğrayınca suç onunmuş gibi ya öldürülen ya kendini öldürmesi sağlanan bir ülkenin kadınlarıyız biz.

Ve bu sağlıksız ortamda kişiliksiz sevgisiz büyüyen kız çocuklarının yada kadınların sağlıklı çocuklar yetiştirmesini bekliyoruz bu mümkünmü asla değil.

Kişi adını dahi bilmediği bir şeyi başkasına aktaramaz..
Kendisini bir birey olarak topluma kabul ettirememiş biri çocuğunuda bir birey olarak görmez göremez sevginin olmadığı bir yerde hiç bir şey olmaz, sırf kız çocuğu olduğu için hor görülen okutulmayan bir birey sağlıklı çocuklar yetiştiremez.

Kız çocuklarının okumasını sağlamak sağlıklı bir ortamda büyümesini sağlamak gelecek nesiller için sağlıklı ortamlar yaratmak demektir aksi taktirde toplumda zulüm öfke şiddet cinayet asla bitmeyecektir..
Kadınları her ortamda koruyan yasaların bir gün hayata geçeceğine inanarak..

Dünya Kadınlar günümüz kutlu olsun…
Kalın sağlıcakla
Duygu Erdek

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.