Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kadın Cinayetlerine Yönelik Halktan Tepkiler Çığ gibi Büyüyor

7 ay önce
88 kez okundu
Kadın Cinayetlerine Yönelik Halktan Tepkiler Çığ gibi Büyüyor

Kadın Cinayetlerini Durdurun… Bursa’da işe giderken sokakta katledilen Aygül Yıldız’ın 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava ek savunma talebi nedeniyle 28 Aralık tarihine ertelendi. Duruşmaya Aygül Yıldız’ın anne ve babası Rahime&Rafet Yıldırım ablası Birgül Şerifoğlu da katıldı. Kadın Derneklerin yoğun ilgi gösterdiği duruşma sonrası Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri adına Gelecek Parti Bursa Kadın Kolları Başkanı Av. Arife Tuğba Çetinkaya bir bildiri okudu..Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak, 20 Nisan 2021’de öldürülen Aygül Yıldız’ın davasında adalet için bugün Bursa Adliyesi’ndeyiz.

 

Aygül Yıldız, boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından, işe giderken, ateşli silahla öldürüldü. Her ay açıkladığımız kadın cinayeti verilerimize göre, kadınlar en çok ateşli silahla öldürülüyor. 2020 yılı raporumuza göre kadınların %56’sı ateşli silahlarla öldürüldü. Geçtiğimiz aylarda çıkarılan ateşli silahlarla yönetmeliğinde 6284 kararı ile silahına el konulan şiddet failinin, koruma süresi boyunca silah ruhsatının da askıya alınacağı belirtilmişti. Ancak kadınlar bu düzenleme tek başına yetersizdir. Bireysel silahlanmaya karşı mücadelemize devam edeceğiz.

 

Fail Mehmet Yıldız, cinayetin öncesinde de Aygül’ü tehdit ediyordu. Faillere bu cesareti veren, kadın cinayetlerinde etkin hukuki sürecin işletilmemesidir. Kadınları şiddetten korumayan yetkililer failleri cesaretlendirirken; bizler özgürlük mücadelemizden, haklarımızdan, kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

 

Mücadelemizle kadın cinayetlerini, şüpheli kadın ölümlerini ve kadına yönelik her türlü şiddeti durduracağız. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar için tüm hukuki süreçlerin etkin uygulanmasını sağlayacağız.

 

Kendi hayatımıza dair kararları şiddetsiz, özgürce alacağız.

Kadınların özgür yaşadığı dünyayı mücadelemizle kazanacağız.

 

Bursa Kadın Meclisi olarak, Aygül Yıldız için adalet yerini bulana dek mücadelemize devam edeceğiz.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.