Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

İNSANLAR VE HAYVANCILIKLAR

3 ay önce
77 kez okundu
İNSANLAR VE HAYVANCILIKLAR

Allah yeryüzündeki ve gökyüzündekileri insanlara hizmet etmeleri için yaratmıştır. Hayvanları da diğer mahlûkatı da insana hizmet etmekle görevli kılmıştır. İnsanların hayvanlara hizmet etmeleri için değil. Buradan çıkarılması gereken hayvanlar bize hizmet edecektir. O hizmetlerinin karşılığı olarak biz de onların hayatını devam ettirecek ölçüde ihtiyaçlarını karşılamakla mükellefiz. Yunus’un da dediği gibi yaratılanı severiz Yaratandan ötürü düsturu ile onlara sevgi ile yaklaşmalıyız.
Süt vermeyen bir inek süt üretme vazifesini yapmadığında diğer vazifesini yerine getirmek durumundadır. Köpek bekçilik görevi vardır görevi koyun sürüsünün güvenliğini sağlamak ya da evin, bahçenin güvenliğini sağlamak bunun karşılığında günlük ihtiyaçlarını temin edilir.
Kedi fare yakalamak içindir yüz yıllardır bu şekilde gelmiştir. Aslı budur. Asılın dışına çıkıldığında ;
İnsanlık Evrim geçiriyor bugünlerde neredeyse her evde bir kedi, ya da bir köpek var. Bu hayvanlar da evrim geçirmiş durumda. Sosyal medyada izliyoruz Kedi ya da köpek eğitildiğinde onlardan beklenmedik davranışları gösterebiliyorlar. “Bizim kedi çok akıllı bir dediğimi iki etmiyor ne desem yapıyor. Bizimle yatıyor hata bizi sabah namazına kaldırıyor” Ya bizimki geçen kapıda kaldık vallahi kapıyı açtı bunlar insandan akıllı” Narkotik köpekleinin marifetleri saymakla bitmez. Bu tür övgüleri artırmak mümkün. Ancak;
Bir sosyolog toplumdaki bu durumu şöyle özetlemişti. Kişi bulunması gerektiği yerde değilse bulunduğu yeri överken bulunması gereken yere sövgüler sıralar. Kedilerin ve köpeklerin eve hapsedilmesini övgülerle meşru hale getirmiş oluyorlar.
Büyük hevesle eve alınan bu hayvanlara bir süre sonra bakmak zor geliyor, hevesleri geçiyor. Heves geçince de kedi ya da köpekten kurtulmanın yolu şehrin dışında araziye bırakmak. Söyler misiniz Allah aşkına Pitbull’un dağ başında ne işi var. Hangi hayvan sever bu köpeği dağ başına atmış affedersiniz doğal yaşam alanına bırakmış demeliydim.
Bu arada bizim bahçemizde doğal yaşam alanına bırakılmış üç köpeğimiz bir de kedimiz var bahçe sahipleri bu köpek ve kedilerin bakımı yapmakta ama doğal yaşam alanları içerisinde.
Hiç bir hayvana düşmanlığım yok. Benim için problem olan terk edilmiş başıboş köpek ve kediler. Ama sayıları 10, 15 milyon arasında olduğunu düşünürsek, bu şekilde çoğaldıkça, 5-10 yıla kalmaz sayıları 30,40 milyonu bulacak başıboş köpeklerin bu ülke için ciddi bir tehdit olduğunu düşünüyorum.
Daha bugün sosyal medyada köpeklerin çocuğu parçalama görüntülerini kanımız donarak izledik.https://twitter.com/sseyyubi1187/status/1535765897700589568?t=s0pqnPi8JEF5sVDcipZhCw&s=19
Bu çocuğun çektiği acı tahayyül demem,ana babanın çektiği acıyı yüreğimin derinliklerinde yaşadım. Bunun önüne geçilmedikçe bu problem çözülmez ortada korkunç bir rant var. Güya hayvan sevenler sosyal medyayı istedikleri gibi yönlendiriyor.
Köpek deyip geçmeyin bunların görevleri önemli, dedik ya ; bekçilik yaparlar eğitildiğinde AMA bir insana rehberlik eder. Onun elinden tutar gitmesi gereken yere kadar ona eşlik eder.
Narkotik köpekleri gibi .
Lakin evde süs eşyası niteliğinde köpek beslemek köpeğe de insana da zulümdür.
Velhasıl kelam insanlar da hayvanlar da evrim geçiriyor. Hayvanlar insana doğru evrilirken insan nereye doğru gidiyor yorumunuza bırakıyorum.
Evrim teorisinin sahibi Darvin’den özür diliyorum yıllarca evrime karşı çıkmıştım adam kısmen haklıymış.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.