Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

RAMAZAN BAYRARMI’NDA 6 SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİSİ,

12 ay önce
41 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Ramazan süresince günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzenindeki değişimler nedeniyle kişi, bayramda psikolojik olarak daha çok yeme eğilimine giriyor. Ramazan boyunca önerilen sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmemesi oruç tutanlar için sıvı ve lif (posa) alımında azalma ve metabolik dengesizliklere yol açmaktadır. Bu nedenle, Ramazan ayının sona ermesiyle değişen beslenme alışkanlığının yeniden eski düzenine dönmesi için yavaş ve dengeli bir geçiş yapılmalıdır. Bütün bir ay süresince oruç tutulup 2 öğün beslenilip bayramda aşırıya kaçılırsa problemlere sebep olabilir. İstanbul Rumeli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr.Öğr.Üyesi, Zeynep Güler Yenipınar, Ramazan ayı hemen sonra nasıl beslenilmesi gerektiği hakkındaki malumat verdi.

1.Bayram sabahı sağlıklı bir kahvaltı yapın
Ramazan ayı süresince öğün sayısı azaldığı için bilhassa bayram kahvaltıları şölene dönüşüyor. Bayram sabahını börek, kek, çörek benzer biçimde karbonhidrat ağırlıklı bir öğüne dönüştürmek yerine yumurta, peynir, zeytin, ceviz, mevsim yeşillikleri ve tam tahıllı ekmekten oluşan klasik Türk kahvaltısı şeklinde yapmanız uzun süredir yavaşlamış olan metabolizmanızı canlanmasına yardımcı olacaktır. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal vb. Tatlı besinlerin bulundurulmaması, az tuzlu peynir ve haşlanmış yumurta tercih edilmesi faydalı olacaktır.

2. Ara öğünlerde sağlıksız atıştırmalıklardan kaçının
Ramazan ayında azalan öğün sayılarını bayram süresince ve bayramdan sonrasında günlük beslenme programına ara öğünler ilave ederek artırmak, yavaşlamış olan metabolizma hızının yükselmesini sağlayacaktır. Ara öğünlere özen gösterilmeli; yağsız süt, fındık, badem gibi yağlı tohumlar veya meyve/kuru meyve yenilerek metabolizma hızlandırılmalıdır. Ara öğünlerde sağlıksız atıştırmalıklardan kaçınılmalıdır. Bu tür atıştırmalıklar bedeni zorlayıp hazım sorunlarına yol açabilirler.
3.Tatlılarda kontrollü olun
Ramazan Bayramı’nda yapılan hatalardan biri de fazla miktarda hamur harcı işi ağır şerbetli tatlılar, çikolata ve şekerleme tüketmektir. Glisemik indeksi yüksek olan bu besinler kan şekerinizde süratli ve ani yükselmelere ve sonrasında hızlı bir düşüşlere neden olarak kan şekeriyle alakalı dengesizliklere yol açarak diyabet kalp krizleri gibi kronik hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca vücuda alınan şekerin fazlası yağ olarak depolanacağından gözle görülür bir kilogram artışına sebep olacaktır. Bu yüzden ikramlarda tatlı tercihi şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılardan yana kullanılmalıdır.
4. Lifli besinlerin tüketimini arttırın.
Bayramda kızartmalı veya ağır yemekler yerine, ızgara, buğulama ve haşlama gibi pişirilen yemekler tercih edilmelidir. Tam tahıllı yada çavdarlı ekmek tercih ederek uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilirsiniz. Ramazan’da bozulan bağırsak düzeninizi sağlamak için bayramda lifli (posalı) besinlere ağırlık verin. Lif (Posa) tüketiminizi çoğaltmak için; kuru baklagilleri, sebze ve meyveleri, kepeği ayrılmamış tahılları tüketebilirsiniz. Pirinç pilavı yerine yemeklerin yanında şayet hazırlayacaksanız bulgur pilavı yada esmer pirinçten yapılış pilavı tercih edebilirsiniz. Günde minimum 5 porsiyon sebze, meyve tüketilmelidir.
5. Fiziksel aktivite yapmayı dikkatsizlik etmeyin
Bayramda alınan enerjiyle, harcanan enerji dengesini oluşturmak için en azından yürüyüş ve spor aktiviteleri için fırsat oluşturulmalıdır. Fiziksel aktivite yapmanız yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmaya oldukca yardımcı olacaktır. Fiziksel aktivitenin kan şekeri ve kolesterolü azaltmaya, kilogram kaybetmeye ve bağırsak hareketlerini arttırmaya destek olduğu unutulmamalıdır.
6. Çay ve kahve miktarına dikkat edin
Çay ve kahvenin içerdiği kafeinin fazlaca tüketilmesi vücutta diüretik tesir yapacağından sıvı elektrolit yitirilmesine sebep olacaktır. Bu yüzden günlük çay kahve tüketiminin 2-3 fincanı geçmemesi ve oluşacak kaybın önlenmesi için de günlük minimum 2,5 litre su tüketilmesi gereklidir.
İstanbul Rumeli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr.Öğr.Üyesi, Zeynep Güler Yenipınar sıhhatli beslenme mevzusunda görüşlerini şu laflarla bitirdi: ’’Bayram özel günlerdendir ama beslenmenizde hususi günlerde farklılık meydana getirmeye gerek olmadığını ihmal etmeyin. Yaşamın her döneminde çeşitlilik, yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle gün süresince tükettiğiniz besinler dört gıda grubunda bulunan gıdalardan oluşmalı ve minimum 3 ana öğün ve 2 ara öğün olacak şekilde gıdaları tüketmelisiniz. Bayramı, Ramazan öncesi beslenme düzeninize döneceğiniz geçiş günleri benzer biçimde düşünebilirsiniz. İlk güne hafifçe beslenerek, porsiyon miktarlarına dikkat ederek başlayıp bedeninizi alıştırarak yiyecek yemeli, üçüncü gün tüketiminizi ilk güne oranla biraz daha arttırarak normal beslenme düzeninize geçiş yapmalısınız.

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2544 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.