Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

HANGİSİ DOĞRU

1 sene önce
53 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Şehrimizde Kentsel dönüşüm projesi yılan hikayesine dönmüş durumda. Bu konuda bir türlü gerçek ve doğru bilgiler hem hak sahipleri hem de Yalova halkıyla paylaşılmamaktadır. Bahse konu bölge,2013 yılında, Bakanlar Kurulu kararı ile Riskli alan  ilan edilen bölgede  belirlenmiştir. Bu Proje Ak Parti iktidarı döneminde tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimizde de Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı bünyesinde gerçekleşecek olan, Merkezi Hükümetin Yerel belediyelerle iş birliği kapsamında gerçekleştirmesi gereken bir projesidir. Ama ne yazık ki Ak Parti hükümeti projenin gerçekleşeceği Yalova’mızda, geçmişte Belediye yönetiminde iktidarda olamadıkları için,bugüne kadar herhangi bir adım atmamış ve çalışma yapmamıştır. Ne zamanki Yalova Belediyesinde Mahkeme kararına dayanak yaparak görev değişikliği gerçekleşmiş ve Belediye yönetimi Ak Parti ve Cumhur ittifakına geçmiştir. Bunu fırsat bilip yıllardan beri söylenen ve var olan proje seçim yatırımı olarak tekrar alelacele gündeme gelmiş ve yapım aşamasına geçilmesi kararlaştırılmıştır. Bu proje uzun vade gerektiren sağlam temeller üzerine oturtulması ve planlanması gereken bir çalışmadır. Uzun yıllar bu projeyi gündeme getirmeyenler, şimdide oldu bittiye getirmeye çalışmaktadırlar. Ak Parti iktidarının ülkemizin diğer şehirlerinde gerçekleşen örnekleri, şeffaf bir şekilde yürütülmediği için, hak sahipleri büyük haksızlığa uğramış ve birçok mağduriyetler yaşanmıştır. Gerçek hak sahipleri mağduriyet yaşarken, büyük rantiye hesaplı haksız kazanç sağlayan iktidar yanlısı sermayedar grupları oluşmuştur. Evet Kentsel dönüşüm OLMASI GEREKEN  bir projedir. Lakin birilerinin rant kapısı değil, gerçek hak sahiplerinin güvenli yapılarda hayatlarına devam etmesi için yapılacak bir proje olmalıdır.

Bu mahallemizde yaşayan vatandaşlarımızla yapılan görüşmelerde, İki yıl önce davetle, Belediye bünyesinde kendilerine anlatılan. Vaat edilen sözlerin bugüne kadar gerçekleşmediğini, herhangi bir çalışma olmadığını beyan etmişlerdir. Pandemi öncesi  yapılan görüşmelerde kâğıt üzerinde var olan projeler  ve Bakanlar kurulu kararı ile alınan Riskli alan ilan edilmesi durumu vatandaşlarımız üzerinde baskı oluşturmuş ve yapılan görüşmelerde verilen birçok söz ve vaat, özellikle   barınma konusunda yapılacak yardımlar hakkında, proje hayata geçmediği için herhangi bir uygulama başlamamıştır.Pandemi öncesi şartlara ve ekonomik göstergelere göre vatandaşlara imzalatılan taahhütnameler bugün bir çok haksızlığa ve mağduriyete sebep olmaktadır. Vatandaşlarımız bu konuda büyük mağduriyet  yaşamaktadır.

Pandemi döneminde ve sonrasında hem dünya hem de ülkemiz büyük bir ekonomik darboğazdan geçmektedir. Türkiye ekonomisi tepe taklak olmuş ekonomik göstergeler her geçen gün vatandaşlarımızın belini bükmekte, sıkıntıya sokmaktadır. Enflasyon önlenemez bir şekilde yükselmekte ve kontrol edilemez bir durumda olduğundan, vatandaşlarımızın gelirleri erimekte, giderleri ise sürekli artmaktadır. Gelir ve giderdeki  çarpıklık bu bölgede yaşayan gelir seviyesi düşük vatandaşlarımızı da etkilemektedir. İki yıl önceki maliyet ve fiyatlarla imzalatılan sözleşme bugün ki şartlarda büyük hak kaybına sebep olmakta ve insanlarımızı mağdur edip  zora sokmaktadır.

Bu proje,bir iki metruk, kullanılmayan yapıyı yıkarak, sanki her şey  hazırmış edasıyla  ,bütün hazırlıklar yapılmış ve oldu bitti mantığıyla medya aracılığı ile tekrar gündeme getirilerek başlamış kabul edilemez. Bizlere ulaşan bu bölgedeki tapu sahibi, yerleşik mülk sahipleri bu konunun gerçeği yansıtmadığını, iki yıl önce o günkü şartlarda kâğıt üzerinde gösterilen proje resimleri üzerinden vaat edilen sözlerle ilgili olarak bugüne kadar hiçbir bilgilendirme olmadığı beyanla, konunun yeniden gündeme gelmesi ile yaşanan barınma sorunlarıyla ilgili olarak muhatap bulamadıklarını, muhatap olarak karşılarına çıkan kişilerin de bilgi ve yetki sahibi olmadığını dile getirmişlerdir. En son ise kendilerine polis ve zabıta ekipleri ile Valilik adına, 30.09 2022 tarihi ile evlerinizi terk edin bildirisi gece yarısı kapılarına asılarak uyarı yapılmıştır. Vatandaşlarımız bu konuda endişeli ve korku içindedirler. İki seneden beri hiçbir haber ve bilgi vermeyenler, okulların açıldığı kış aylarına girdiğimiz, ekonominin tepe taklak olduğu, Yalova’mızda kira fiyatlarının fahiş olduğu bir dönemde, yapılan bu tebligat vatandaşlarımızı kara kara düşündürmektedir. Bu vatandaşlarımız Tapu sahibi olup işgalci olmadıklarını, haksızlığa uğradıklarını beyan edip mağdur edildiklerini söylemişlerdir. Bu şartlarda evlerini terk etmeyeceklerini zaten ekonomik imkanlarının da olmadığını  beyan etmişlerdir. Devletle karşı karşıya bırakılmak istenmektedirler. Barınma konusunda bizlerden yardım ve destek istemektedirler.

Bir tarafta Kentsel dönüşüm için her şey hallolmuş diyen Ak Partililer, diğer tarafta herhangi bir gelişme yok diyen vatandaş…

İyi parti olarak Vatandaşlarımızın bu haklı talebine karşılık olarak, bu konunun gündeme gelmesi ve gerekli imkanların sağlanması hususunda ilgili mercilerle temasa geçip, sorunların çözümüne katkı sağlayacağız. Kentsel dönüşüme evet, ama yapılan haksızlığa ve yaşanan mağduriyetlere karşıyız. Bu konuda vatandaşlarımız her türlü desteği vereceğiz. Vatandaşlarımızın daha refah ve güvenli bir şehirde yaşaması mümkün. Konunun takipçisi olacağız.

 

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2529 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.