Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

HAKKI ÖDENEMEYEN ANNELERE İTAFEN

2 sene önce
743 kez okundu
HAKKI ÖDENEMEYEN ANNELERE İTAFEN

Atabey19 Gençlik Kültür Ocakları İzmir Şubesi’nin , Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ziyareti

Anne insan hayatının da en önemli yere sahip, hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz yegane insana verilen kişi’nin adıdır.
İnsanlığa büyük katkılar sunan, toplumlara, milletlere öncülük yaparak, insanları karanlıktan aydınlığa çıkaran kahramanların anneleri başta olmak üzere tüm annelerin hakkını ödenemez.
Dokuz ay boyunca karnında, bir ömür de sırtında ve yüreğin de evladını taşıyan yüce insanlardır onlar.
Başta peygamberlere anneleri olmak üzere Allahın tercih ve taktiri ile evlatlarının ulaştığı makamda büyük bir paya sahip anneler evlatlarına yaşamları boyunca doyamamış ve hasretle bağrına basamadan ebediyete göç etmişlerdir.

Tarihe adını altın harflerle yazdıran kahramanları yetiştiren anneler’den biri olan Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesini anmadan edemiyor insan.
Büyük kurtarıcımız Ulu önderin annesi olan Zübeyde Hanım da geçmişine bakıldığında zorluklar içerisinde geçen hayat hikayesi ile aynı yürek ezginliği bırakıyor zihnimizde.
Konya’dan balkanlara göç eden konyarlar ailesinin bir kızı olarak 1857’de dünyaya gelen Zübeyde o dönemdeki kızlar gibi okutulmaz dini bir eğitim alır; O kadar ki lakabı Molla Zübeyde’dir.
On dört yaşındayken kendisin’den yirmi yaş büyüklüğündeki Ali Rıza Bey ile evlendirilir. Fatma ,Ömer ,Naciye, Ahmet Makbule ve Mustafa’dan sadece Makbule ve Mustafa yaşar diğer çocuklarını kaybeder.
Zübeyde Hanım Ali Rıza Bey’in ölümü üzerine dört çocuklu Ragıp adlı biriyle ikinci evliliğini yapmak zorunda kalır. Balkan Savaşında Selanik kaybedildikten sonra ikinci eşinden ayrılarak İstanbul’a gelir. Zübeyde Hanımla Mustafa Kemal 16 Mayıs 1919 ‘dan 14 Haziran 1922’ye kadar Mustafa Kemal’in Milli Mücadele’deki öncülüğünden dolayı hiç görüşememiştir.
14 Haziran 1922’den Adapazarı’nda gerçekleşen görüşmeden sonra Ulu önder annesini Ankara’ya götürür. Ankara’nın soğuk havası ve kış şartları Zübeyde Hanımın sağlığını olumsuz etkiler.
Mustafa Kemal’in 9 Eylül 1922’de İzmir’e Baş komutan olarak gidişinin ardından orada tanıştığı Uşşakizadelerin yurt dışında eğitim görmüş , yabancı dil bilen ve Mustafa Kemalin destansı kahramanlığına aşık olan Latife Hanım’la evlenmesi üzere hem artan hastalığı hem de oğluna hanım olacak Latife hanımı görmek için İzmir’e gelir ve Karşıyaka’daki Uşşaaakizadelerin köşküne yerleşir. Ne yazık ki hastalığı ve evladına olan hasreti narin bedenini iyice yormuş ve 14 Ocak 1923 günü hayata veda etmiştir.
Oğlu büyük önder Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle ilgili hazırlıklar sebebiyle Ankara’dan ayrılıp İzmir’e annesinin cenazesine katılamaz.
Evladının mürveti’ni göremeyen aziz anneye ve en kıymetli varlı olan annesinin cenazesine katılamayan büyük önderi ve annesi Zübeyde Hanımı rahmetle anıyorum.
Kurtuluş savaşında vatanın her karışına evlatlarını feda eden tüm annelerin hakkı ödenmez ruhları şad olsun.

Araştırmacı Yazar Gezgin Nuri Özmut.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.