Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

29 Ekim Kadınları Derneği ATANIN Huzurunda

3 sene önce
151 kez okundu
29 Ekim Kadınları Derneği ATANIN Huzurunda

29 Ekim Kadınları Derneği , 22 Haziran 2021 tarihinde Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesinde gerçekleştirdiği ilk Genel Kurulda Yönetim :

Şenal SARIHAN Genel Başkan

Nuran HEPER Genel Başkan Yard.

Gülsun YELKEN Genel Sekreter

Hasibe Babacan GENÇ Genel Sayman

Şaziye AYDOĞAN Örgütlenme ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu GMYKÜ

Pembe Selda ARIK Eğitim İşlerinden Sorumlu GMYKÜ

Süreyya GÖKSEYİTOĞLU
Hukuk İşlerinden Sorumlu GMYKÜ

Şükriye Ece ABAY Bireysel ve Toplumsal Sağlıkla İlgili Konulardan Sorumlu GMYKÜ
Bahar SAN Tanıtım, Basın ve Halkla İlişkiler, Sosyal Medyadan Sorumlu GMYKÜ
Aynur YILMAZ Emekçiler ve Emek Örgütlerinden Sorumlu GMYKÜ
Lale HÜR Üretim, Girişimcilik ve Kooperatifçilikten Sorumlu GMYKÜ
Feray KARAGÖZ Yurtiçi /Yurtdışı Demokratik Kitle Örgütleri İlişkilerinden Sorumlu GMYKÜ
Yasemin TOKGÖZ Fon ve Kaynak Oluşturmadan Sorumlu GMYKÜ
Şeklinde oluştu ve ilk toplantısında görev dağılımını yaptı.
Bugün 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan ve Yönetim Kurulu ilk ziyaretini Anıtkabire çıkarak gerçekleştirdi. Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Şenal SARIHAN, “1 yıl önce çalışmalarına başladığımız, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara ya gelen 90 kurucu arkadaşımızla, Pandemi koşullarında bin bir emekle inşa ettiğimiz 29 Ekim Kadınları Derneği , ülkemizin giderek teslim olduğu gericiliğe karşı bir direnç cephesi yaratmak amacı ile bir araya geldi. Derneğimizin ismini seçerken, geçmişin devrimci ateşinden beslenmek istedik. Cumhuriyet’in ilan günü olan 29 Ekim Kadınları adını aldık. Derneğimizin amacı, Dünya ve ülkemiz kadın hareketinin ve Cumhuriyet Devrimlerinin kadının toplumsal yaşama eşit katılımı için açtığı yolu izleyerek genelde insan hakları, özelde kadının insan haklarını savunmak, geliştirmek, toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci yaratmak, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin gereklerine uygun olarak, yasal planda ve yaşamın içinde (ev – okul – iş – sosyal – siyasal alanda) kadınların statüsünü yükseltmek, kadın ve çocukların her türlü şiddetten korunması için çalışmaktır.”dedi.

Anıtkabir Özel Hatıra Defteri
Sevgili Önderimiz

Değerli Mustafa Kemal Atatürk

Bugün 90 Kadın arkadaşımızla kurmuş olduğumuz 29 EKİM KADINLARI DERNEĞİ’nin ilk genel kurulunun ardından huzurlarınızdayız.

Cumhuriyet Devrim , aynı zamanda bir kadın devrimidir. Ülkemizin kurtuluşuna katkı sunan kadınlar, hep başlarını dik tutmak için direndiler.Laik ve Demokratik bir ülkenin olmazsa olmazının kadınerkek eşitliğiolduğunu bize siz öğrettiniz.Sizden aldığımız bu inancı yaşamaya geçirmeyigörev bildik.

Ne yazık ki bu hedefe ulaşmada ciddi engeller ve sorunlar yaşıyoruz. Kazanımlarımızın elimizden alınma girişimlerine karşı tek tek ve örgütlü olarak mücadele ediyoruz.Derneğimiz, mücadele hattının bir örneği olma umuduyla kuruldui Mahmut Esat Bozkurt’un medeni yasamızın gerekçesinde ifade ettikleri gibi “ Yaşam yürüyor ve yeni gereksinimler ortaya çıkıyor” İşte biz yürüyen yaşamı izliyoruz. Ülkemiz ve dünya kadın hareketi ile omuz omuza daha ileri , daha eşitlikçi, daha onurlu yaşamanın yollarını arıyoruz. Bir ülkede kadının siyasal, sosyal ve çalışma alanında eşit olmasının o ülkede demokrasinin tam işlemesi olduğunu biliyoruz.

Geleceği devrimlerininzin ışığında inşa etme çabasına katkı sunmak için kurulduk.Kuruluş amacımızı burada sizin önünüzde yineleyerek sorumluluk alıyoruz.

Cumhuriyet kadın erkek tam eşitlik temelinde koruma sözünü size duyurmak için buradayız

Saygılarımızla

Şenal Sarıhan

29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.