Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: GEBZE-OSB-DARICA SAHİL METRO HATTINDA TBM KAZILARINI REKOR SÜREDE BİTİRDİK ESERLERİMİZ TÜRKİYE YÜZYILININ İŞARET FİŞEĞİ OLACAK

1 sene önce
37 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı çalışmalarının hızla ilerlediğini belirterek, metro hattında 2 TBM ile başlatılan 6 bin 830 metrelik TBM kazılarının aralıksız çalışmayla 18 ay gibi rekor sürede bitirildiğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı ile ilgili açıklama yaptı. Türkiye genelinde 12 ilde toplam 811,4 kilometre şehir içi raylı sistem hattının hizmet verdiğini kaydeden Karaismailoğlu, bunun 312,2 kilometresinin Bakanlık tarafından işletildiğine işaret etti.

Şu anda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı devam eden 11 proje bulunduğuna vurgu yapan Karaismailoğlu, toplam 147,3 kilometre uzunluğunda raylı sistem hattında inşaatın devam ettiğini ifade etti.

15,4 KM UZUNLUĞUNDAKİ HATTIN TÜNEL KAZILARINI TAMAMLADIK

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bu projelerden birinin de Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti:

“14 Haziran 2021’de Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattımızda 2 TBM ile başlattığımız 6 bin 830 metrelik TBM kazılarını, aralıksız çalışmayla, 18 ay gibi rekor sürede bitirdik. Hattımızda 15,4 kilometre uzunluğundaki tünel kazılarını tamamladık. Proje ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Gebze-Darıca ilçeleri arasındaki karayolu bağlantısına alternatif bir tercih oluşturarak ulaşım ağını geliştireceğiz. Metro hattı Gebze Gar İstasyonu ile Marmaray’ın Gebze İstasyonu’na ve Adliye İstasyonu ile Sabiha Gökçen Metro hattına entegre olacaktır.”

EKONOMİK KAZANÇ 2.7 MİLYAR EURO OLACAK

Ulaşımın hızlı, konforlu ve güvenli olmasının yanında ekonomiye de katkı sağlayacağının altını çizen Karaismailoğlu, “Metro Hattının tamamlanmasıyla 2022-2047 yılları arasındaki karayolu bakım ve işletme kazancı 356 milyon Euro, trafik kazalarının engellenmesi sonucu elde edilen kazancı 7,5 milyon Euro, dışsal fayda (hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, doğa ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliği) 9,5 milyon Euro, zaman kazancı 2.3 milyar euro olmak üzere metro hattının 25 yıllık vizyonda toplam ekonomik kazancı 2.7 milyar euro olacak. Hatta kullanılacak trenlerde de yüzde 60 yerlilik şartı getirirken, trenler tam sürücüsüz olarak modern teknolojiye uygun tasarlanacak. Ayrıca sözleşme kapsamında, OSB İstasyonu’nun yaklaşık 1 kilometre kuzeyinde, toplam 92 bin 984 metrekare alan üzerinde 17 adet metro aracı kapasiteli depo ve bakım alanı da inşa ediliyor” ifadelerini kullandı.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ BİRER BİRER YERİNE GETİRİYORUZ

Son bir yılda mega projelerin açılışa imza attıklarını belirten Karaismailoğlu, “Çanakkale Köprüsü, Rize-Artvin Havalimanı, Pendik-Sabiha Gökçen Metro hattı, Gaziray, Eğiste Viyadüğü gibi daha nice dev projelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Verdiğimiz sözleri birer birer yerine getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. 2023 yılı ise Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümü olmasının yanı sıra, 20 senedir inşa ettiğimiz dev eserlerle Türkiye’mizin geleceğinin, Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeği olacak” dedi.

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2544 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.