Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Rolü

3 sene önce
236 kez okundu
Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Rolü

Sosyal medya,dijital medya ve internet uzun zamandır hayatımızda önemli bir yere sahipti pandemi sürecinde ise neredeyse vazgeçilememiz olmuş durumda.

Günlük hayatımızda bir çok alanda hayatımızı ve yaşantımızı kolaylaştıran ve işlerimizi hızlandıran internetten ve dijital ortamdan her şekilde yararlanıyoruz, faydalanıyoruz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dijital çağa evrilme süreci hızlı bir şekilde devam ediyor.Bu durumun elbette olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz bazı etkileri de olabiliyor. Önemli olan elinizdeki materyali hangi niyetle kullandığınızdır.

Örneğin bir bıçak düşünün günlük yaşantımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz bir araç mutfakların olmazsa olmazı ekmek dilimlemekden, sebze ve meyve doğrmaya her aşamada işimize yararker bir canlıyıda fiziksel zarar vere biliyor.

Bu iki durum arasındaki seçim tamamen biz insnaların radesine kalmış durumdadır. Her zaman iyi niyetle, ahlaki ve hukuki kurallara uygun bir şekilde hareket etmeye çalışmalıyız.

Teknolojinin ve digital dünyanın nimetlerinden faydalanırken zaman zaman öğrendiğimiz şeyler de olmuyor değil.Mesela bu süreçte özellikle sosyal medyada gördüğümüz her fotoğrafa yada okuduğumuz her habere inanmamamız gerektiğini öğrendik.

Sebebi algı yönetimi.Çeşitli nedenlerle üzerinde oynama yapılmış fotoğraflar,yada gerçek olmayan bilgiler de paylaşılabiliyor.Bazı sosyal medya platformları bu konulara kullanıcılarını kaybetmemek için ve etik olarak çeşitli çözümler bulmaya çalışsa da görüyoruz ki henüz tam olarak halledilmiş değil.

Bu sebeple sağlıklı ve gerçek bilgiye ulaşabilmek için artık biz insanlara düşen görev çeşitli kaynaklardan çok okumak,araştırmak,olaylara tek taraflı bakmamak ,gerekirse bizimle aynı görüşü paylaşmayan kişileri de dinlemek, bakış açılarını anlamaya çalışmak,teknolojiyi mümkün olduğu kadar takip etmek,sorgulamak vs..Aslında bu bitmek tükenmek bilmeyen bir liste olacak gibi görünüyor o yüzden burada kesiyorum şimdilik.

Bir de elbette sosyal medya kullanırken kişisel verilerimizin güvenliği meselesi var.Bu konularda da çok şey yazılıp çiziliyor.Bizler bu konuda genelde işin ehli olanları dinleyerek fikir sahibi olmaya çalışanlardanız.Özellikle bazı mesajlaşma platformları ile başlayan kişisel verilerin güvenliği meselesi de çok araştırılması ve incelenmesi gereken konulardan biri gibi duruyor.
Enerjiniz ve mutluluğunuz daim olsun.
Sevgiyle kalın vesselam.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.