Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Seramik Sanatçısı Ziya Yekta Özkan Bey’in Yaşam Öyküsü

4 ay önce
345 kez okundu
Seramik Sanatçısı Ziya Yekta Özkan Bey’in Yaşam Öyküsü

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olan sanatçı Ziya Yekta Özkan, 1979 yılında, Kütahya’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Kütahya’da yaptı. 1997’de Kütahya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü kazandı. Mezuniyetinin ardından, 2003-2016 yılları arasında yurt içindeki farklı seramik karo fabrikalarının yeni ürün geliştirme ve tasarım departmanlarında ‘tasarımcı’ ve ‘yönetici’ kadrolarında çalıştı.
Ocak 2016’dan itibaren Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Özkan, alanında yurt içi ve yurt dışı pek çok sergi ve çalıştaya katılmakta ve endüstriyel projeler tasarlamaktadır. İzmir Konak
Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 4 Nisan Pazartesi günü sanat severler ile buluşan sergi 22 Nisan da son buldu ..Sergide yer alan seramikler sanatçının uzun yılların gözlem ve araştırmaları , ‘benlik’ ayna yansımalarıdır.
Serginin adı Latince ‘Dolorem’, anlamı; Kalp sızısı.
Kalp Sızısı çünkü ,sanatçı eserlerinin her birinin biraz hüzün biraz gizem barındıran, insan psikolojisine dair hikayeler anlattığını ifade etti .
Bu hikayeler, hayata dair büyük boşlukları ve kırgınlıkları olan ebeveynlerin, çocuklarını büyütürken, o çocukları da yaraladıkları ve kendi hüzün, egolarını çocuklarına aşılamaları üzerine… Sergideki her bir eserde, kuşaklar boyunca, bu çocukların yaralarıyla büyüyerek, duygusal ağırlığın altında ezilmişliklerini ve sonra ki kuşaklara da bu ağırlığın aktarımını izliyoruz.
Öktem ‘Tanrı insanı çamurdan yarattı, ben de her bir eserimi çamurdan yaratarak tanrı rolüne soyundum. Hüzünlerimle, yaralarımla, egolarımla kendi çocuklarımı da defolu yarattım’ diyen sanatçının, döllenmiş insan yumurtası ve embriyolarının seramik malzeme ile yorumladığı birçok eseri sergide görülebiliyor. Eserlerin form, yüzey dokusu ve sır rengi seçimi ile insanın duygusal dünyasının zenginliği ve kalabalıklar içinde ‘biricik’ olduğunun da vurgusu yapılıyor.
Sergiye yoğun programı nedeniyle katılamayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ziya Yekta Özkan’a “Teşekkür Belgesi” gönderdi.
Sanatçı Ziya Yekta Özkan Bey’e teşekkür ederim.

Araştırmacı Yazar Gezgin Nuri Özmut.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap
1 Yorum Yapıldı
  1. Aytekin Özkan dedi ki:

    Gezdim gördüm. Çok güzel bir sergiydi. Sanatçı hakkındaki bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.