Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Nuray öğretmen sokak hayvanlarını yalnız bırakmıyor

3 sene önce
236 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Yalova Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Nuray Sırpanlı, sokak hayvanlarına umut oldu.

Nuray Sırpanlı kendi imkanları ile sokak hayvanlarını beslemeye başladığı günlerde. Öncelikle Yalova’da köpeklerin yoğunlukta bulunduğu Handere çöplük bölgesinde yüzlerce köpek olduğunu gördü.
O bölgede besleme yapan hayvansever Sevil Polat ile tanıştı.

Sırpanlı, çöplük bölgesi de dahil olmak üzere Yalova il genelinde yine kendisi gibi hayvansever olan Şeyma Nur Köse, Beyza Şimşek ve
Şükran Kurt ile birlikte detaylı olarak beslemeler yapıyorlar.

Yalova Anadolu Lisesi’nde İngilizce Öğretmeni olarak görev yapan Nuray Sırpanlı hayvan sevgisini öğrencilerine de aşılamaya başladı.
Bu maksatla 2020 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına
Pati Melekleri adı ile sosyal sorumluluk projesi kapsamında başvuru yaptı. Proje kapsamında, Yalova Anadolu Lisesi adına maddi destek almaya hak kazandı. 2020 Kasım ayında ise Ekol Lojistics’in sokak hayvanları için özel üretilen yemek desteği almaya başlandı. Ekol Logistics’in de desteğiyle Yalova’ya haftada 2 buçuk ton özel vakumlanmış yemek gelmeye başladı. Bu sayede acil ihtiyaç bölgelerine diğer hayvanseverler ile ciddi bir besleme süreci başlamış oldu.
Yine hayvanseverlerin desteğiyle kuru mama ve diğer ihtiyaçları alınırken. Gönüllüler, Kadıköy Özden Mahallesi, Eski Termal Yolu, Ortaburun, Hasanbaba, Çınarcık Kocadere Yalı bölgesine, Handere çöplüğüne giderek sokak hayvanları için mama bırakıp hayvanların beslenmesini sağladılar.

Nuray Sırpanlı proje kapsamında öğrencileri ve bir grup hayvansever ile
günlük 150-200 kadar köpeğin beslenme ihtiyacı karşılandı.

Ekol Logistics’in de desteğiyle gelen yemekler Yalova Ro Ro tır parkına geliyor, gönüllüler oradan teslim alıp sokak hayvanlarını beslediler.
Ayrıca gönüllüler Selahattin Kargu’ya desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Nuray Sırpanlı, öğretmen yapılan faaliyetler hakkında şunları dile getirdi. “Projemize öğrencilerimizi de dahil ederek yoğun proje çalışmalarımıza başladık. 3 ay sürecek bir projeydi ama sürdürülebilir bir proje olacağının teminatını Bakanlığa taahhüt etmiştik. 100 kadar öğrenciyle haftada iki kez beslemelere gitmeye ve organizasyonlar yapmaya başladık. Projemizin en önemli amaçlarından biri de önce ilimizde, daha sonra da tüm ülkemizde farkındalık yaratma konusunda çeşitli etkinliklerle gündeme gelmek ve okul olarak örnek olmaktı. Öğrencilerden de çok sayıda gönüllü vardı.

Maalesef çalışmalarımız COVİD-19 salgını nedeniyle yarım kaldı. 1 yıldır projemiz durdu. İmkanlarımla ve yakınlarımın desteğiyle sadece besleme masraflarını karşılıyorum.2020 Kasım ayında beslemelere katılan öğrencilerimden birinin babasının aracılığıyla merkezi İstanbul’da olan Ekol Lojistics’in sokak hayvanları için özel üretilen yemek desteğini almaya başladık. Bu sayede acil ihtiyaç bölgelerinde besleme yapan gönüllüleri de işin içine katarak Yalova’ya haftada 2 buçuk ton özel vakumlanmış yemek gelmeye başladı. Haftada iki gün geliyordu. Şu an başka bölgelere de göndermeye başladıkları için haftada bir 1250 kg yemek geliyor. Ben kendi bölgem için 250 kilogramını alıyorum.
Öncelikle Ekol Lojistics yöneticilerine teşekkürü borç biliyorum.
Okullar kapandı ama ben proje nedeniyle tespit ettiğimiz bölgelerde beslemelere devam ediyorum.
Okullar açıldıktan sonra Yalova Anadolu Lisesi olarak bu projeye devam edeceğiz. Öğrencilerin güzel meziyetler kazanmasına vesile olacak ve çeşitli etkinlikler yapacağız.

Gelen bu yemeklerle haftada 1-2 gün 600-700 tane sokak hayvanı 15 kadar gönüllü tarafından Yalova’nın bazı ilçe ve köylerinde besleniyor.Ancak diğer günlerde gönüllüler bu kadar çok hayvanı besleyecek mama bulma konusunda imkanlarını zorlasa da yeterli olmuyor.Bu nedenle özellikle Yalova Belediyesi ile iş birliği yaparak kendisi de hayvansever olan Başkan Vekili Sayın Mustafa Tutuk’la görüşerek projemizi daha planlı ve kapsamlı hale getirmeyi arzu ediyoruz.Ayrıca Yalova’da sokak hayvanlarının beslenmesi, yuvalandırılması ve tedavisi için kendi imkanlarıyla emek veren onlarca gönüllü arkadaşımızın da emeklerini yok sayamayız.”şeklinde konuştu.

Reklam
Kullanıcı
Kanalda toplam 1134 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.