Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

“MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİ RUHSAL SORUNLARA SEBEP OLUYOR.”

4 hafta önce
37 kez okundu
“MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİ RUHSAL SORUNLARA SEBEP OLUYOR.”

Tarihlerden 29 Mayıs. Son zamanlarda Ankara’daki şiddetli yağış hepimize soğuk kış günlerini tekrar hatırlattı. Ankaralılar şemsiyesini almadan dışarıda gezemez oldu. Bazı ilçelerde seller oluştu. Cadde ve sokaklarda, alt geçitlerde çökmeler oldu. Belediye ve valilikler uyarı yazısı yayınladılar.

 

Peki tüm bunlar meydana gelirken ruh ve beden sağlığımız nasıl tetikleniyor? Grip, öksürük gibi hastalıklarla fiziken sağlığımız bozulurken duygusal açıdan da ruh halimizde dengesizlikler oluşabiliyor ve kişilerde depresyon sıklığı artıyor. Haziran’a girerken ve tatil planları yapılırken bu mevsimde havanın sürekli kapalı olması ve tatil rezervasyonlarının iptal edilmesi birçoğumuzu strese sokuyor.

 

ARAŞTIRMALAR NE DİYOR?

Sağlık Ağı’nın raporuna göre uzun süren kapalı hava durumları düşük enerjiye, hüzne, depresyona, uyku bozukluklarına ve motivasyon eksikliklerine neden oluyor. “Güneş girmeyen eve doktor girer.” diye bir atasözümüz var. Bağışıklık sistemimizi etkiliyor. Pozitif duygularımızda azalmaya yol açıyor. Aktif programlar yapılmasını engelliyor. Bakın Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yenilmez ne diyor:

 

“Beynimizin hipotalamus denilen bölgesinden salınan hormonlarla da biyolojik ritim düzenleniyor. Biyolojik ritim uyku, uyanıklık döngüsünü ayarlayarak duygu, durum ve enerjiyi düzenliyor. Kapalı havalarda yine bu biyolojik durum olumsuz etkileniyor. Bu nedenle özellikle kuzey ülkelerinde kış depresyonu denen hastalık görülüyor.”

 

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Bir yaşam koçu olarak danışmanlık verirken hep şunu söylüyorum. Kapalı havaların düzeninizi bozmasına müsaade etmeyin. Aynı sınav günü öğrencilere yapılan programların beslenme düzenine kadar hiç değişmediği gibi siz de hayatınıza kaldığınız yerden devam edin. Öncelikli olarak nefes egzersizlerini unutmayalım. 4-7-8 nefes alma tekniği gayet idealdir. Koşu veya hiç değilse yarım saatlik yürüyüşleri ihmal etmeyelim. Uyku saatlerimize dikkat edelim. Aşırı karbonhidrat tüketimi bünyeyi zayıflatır. Sevdiklerimizden destek alalım. İletişim güçtür. Cesaret verir. Ülke olarak kaynaşmayı seven bir toplum olduğumuz için kendimizi yalnızlığa mahkum etmeyelim. Herkese sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Yazar: Yaşam Koçu Elif Kale

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.