Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

KONYA OVASININ SORUNUNU YOKUŞ DİLE GETİRDİ.

1 sene önce
51 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Mehmet Çatakçı
Kalkınma Ajanslarının bağlı bulunduğu bakanlık olan Sanayii Bakanlığı bütçesinde İYİ Parti grubu adına söz alan Konya Milletvekili Fahrettin yokuş sorunları şöyle dile getirdi.
“    Konya Ovası Projesi’nin bütçesi hakkında görüşlerimi söylemek için buradayım.
Değerli milletvekilleri, Konya Ovası Projesi çalışmaları 1985 yılında başlamış, ilk etapta Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü görev alanında bulunan Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illerini kapsamına almıştır. 2016 yılında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir illerimiz de KOP projesine dâhil edilmiştir.
KOP, bölgenin başta sulama ve temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanmasını, ekonomik kalkınması ve sosyal gelişmenin hızlandırılmasını hedefleyen, çok sektörlü, sürdürülebilir, insan odaklı ve entegre bir bölgesel kalkınma projesi olarak kuruldu. İç Anadolu bölgemizde Konya başta olmak üzere toplam 8 vilayetimizin bölgesel kalkınmasını gerçekleştirmek için kurulan Konya Ovası Projesi AK PARTİ iktidarı süresince yeterince bütçe ayrılmadığı için maalesef bölgenin tarımsal gelişimine yeterince katkı sağlayamamıştır. 2022 yılında KOP için ayrılan bütçe 148 milyon TL, 2023 yılı için ise ayrılan ödenek sadece 263 milyon lira. Konya iliyle birlikte toplam 8 vilayete ayrılan bu bütçeyle kaç proje yapılabilir? Her şeye kaynak bulan iktidar yıllardır KOP projesine doğru dürüst bütçe ayırmayarak İç Anadolu bölgemizi de ihmal etmektedir. Konya Ovası Projesi kapsamına giren 8 vilayetin toplam tarım alanı 44 milyon dekardan daha fazladır. KOP bölgesi ülkemizin en önemli tarım ve hayvancılık üretim merkezidir. Daha önce de ifade ettiğim gibi, ülkemizdeki ekilebilir alanların yüzde 21’inden fazlası bu bölgemizde bulunmaktadır. 2021 yılı nüfus sayımına göre KOP bölgesi kapsamındaki 8 vilayetimizin toplam nüfusu 4 milyon 572 bindir. Yirmi yıllık AK PARTİ iktidarında Türkiye’nin nüfusu yüzde 30 oranında artmasına rağmen KOP bölgesi kapsamındaki 8 vilayetimizin nüfus artışı sadece yüzde 12 oranında gerçekleşmiştir. Bölge göç vermektedir, AK PARTİ iktidarında KOP bölgesinden toplam 740 bin vatandaşımız göç etmiştir. Bu illerde neden göç olmaktadır? Elbette yatırım yapılmadığından, tarıma ve besiciliğe gerekli destekler verilmediğinden. Başka bir ifadeyle, iktidarın ihmalinden bu bölgemiz göç vermektedir.
Değerli milletvekilleri, bu kürsüden defalarca söyledim. Tarım ve tarıma dayalı sanayi kenti olan Konya’mızın en önemli problemi su diye. Sadece Konya’mızın değil elbette, KOP bölgemizin içindeki tüm vilayetlerimizin en temel problemi yeterince su kaynaklarının olmayışıdır. Konya’mızda her yıl yer altı kaynaklarından 3 milyar metreküpten fazla su kullanılmaktadır. Sulu tarımın yoğun olarak yapılması nedeniyle yer altı su rezervlerimiz her yıl azalmaktadır. Bu yüzden Karapınar ve çevresinde obruklar, göçükler oluşmaktadır. Daha ötesi, Karapınar, Cihanbeyli, Kulu, Yunak, Çeltik hattı çölleşmeye yüz tutmaktadır. KOP bölgesinin su sorununun çözülebilmesinin tek yolu dış havzalardan bölgeye su getirmektir.
Tam on altı yıl önce AK PARTİ iktidarı “Abdülhamid’in Hayali” “Konya Ovası’nın Yüzyıllık Hayali” “Mavi Tünel Projesi” denilerek Göksu Irmağı’ndan Konya Ovası’na bir kanalla su getirmeye kalkıştı. Adına kısaca “AHİ Kanal” denildi ve 124 kilometre kanal yapıldı. Bu on altı yıllık proje 2020 yılında güya hayata geçti. Sayın Bakanımız ve milletvekillerimiz, 2020 yılında bu kanalı açtılar yani su gelmeyen kanalı açtılar, hâlen bu kanaldan su gelmiyor, su yok; aylık 400 milyon ton su gelecekti. Şimdi, ne oldu biliyor musunuz? Bugün geldiğimiz nokta şu: Artık çökmelerle başa çıkamadılar AHİ kanalının içine boru hattı döşeyecekler. Düşünebiliyor musunuz, boru hattı döşeyecekler AHİ kanala.
Milyarlarca lira para harcadılar ve şu anda, maalesef, her projede olduğu gibi ne zamanında bitirebiliyorlar, müteahhitler kaçmış; milletin malı, vergisi çarçur edilmiş, bunların umurunda değil ama diyoruz ki: Az kaldı, hiç merak etmeyin; bu yapamadıklarınızın hepsini biz elbette ki yapacağız. Onun için siz öfkenizle bize kızsanız da bağırsanız da yolun sonu görülüyor. Biz “KOP” diyoruz, biz “Kanal Konya” diyoruz, biz “Kanal İstanbul değil, kanal Konya” diyoruz Çünkü bizim kanal Konya projemizle bu bölge ihya olacak, bu bölgedeki 8 vilayetimizin tarımdaki üretim artışı 3’e katlanacak, sulanabilir arazilerimiz yüzde 100 artacak. Onun için diyoruz ki: Az kaldı, Kanal KOP, kanal Konya hayata geçecek.dedi

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2544 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.