Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hayırlısı

3 hafta önce
111 kez okundu
Hayırlısı

Rabbi’nden ve kendinden haberdar olan insan, O’na götürecek yola yönelir.Ve bu yolda ihtiyacı olan bilgileri tahsil etmeye çalışır. Bunlar helâli,haramı, emir ve yasakları öğreten fıkıh bilgileridir. İnsanın bu bilgileribilmeden takvaya ermesi imkansızdır.

Takva, sakınmak demek. Günahları bilmeyenonlardan nasıl sakınabilir? Tehlikeleri görüp bilemeyen bir at nasıl hemkendisini hem de binicisini helâk ederse, helâl ve haramı bilmeyen insan da hemkendini, hem de sorumlu olduğu kimseleri helâk eder.

Zahirî hayatımızı, Rabbimiz’in koyduğu ölçülere göre tanzim etmeye çalışırken, bir taraftan da kalbimizden hasedi, kini ve riyayı silerek gönül dünyamızı temizlemeyi öğreten tasavvufî bilgileri de yeniden baş tacı etmek zorundayız.

Diğer taraftan İnsanıngünlük hayatını düzenleyen, güzelleştiren ilimler de var. Modern anlayışın artık rağbet etmediği bu ilimler, toplum ve aile hayatında güzel muaşereti, sohbet ve arkadaşlık usüllerini öğretir.Allah’ın sevgili peygamberleri bu bilgileri insanlığa bir rahmet olarak getirdiler.

Yüce Mevlâmız, bazı bilgileri bulmayı insanın aklına bırakmışken, bu bilgileri bize hazır vermiş. Bununla da kalmayıp, nasıl hayata geçirileceğini peygamberlerinin hayatında örneklemiş. Bu sebeple “Andolsun ki, Rasulullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı ümit edenler ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.

Kur’an ve Sünnet’te,insanı bütün yönleriyle terbiye etmeye yönelik bilgiler bulmaktayız. Kalp
temizliğinden tutun da, selamlaşmaya, konuşurken ses tonlarımızın ayarına,hatta yeryüzünde yürüyüş biçimlerimize kadar her güzel davranışın bilgileriyle karşılaşırız.. Bu bilgilerle benliğimizi bulur, geldiğimiz ve gideceğimizdiyarların haberlerini okuruz.

Ebediyete gidecek hidayet yollarını ve oyollarda dosdoğru yürümeyi öğrenip, varlık hikmetimizin şuuruna ereriz.İnsanın, dünya ve ahiret saadetine erebilmesi için ihtiyaç duyduğu asıl bilgide bu değil mi?

Elbette halka hizmet etmek hizmet ehli olmak güzel ve yararlı. Ama yaratıcısıyla irtibatını sıkı tutan, ahlâk-ıhamideyle aydınlanmış güzel insanların elinde olursa ne âlâ. Yüce Allah hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı eylesin inşallah.

kalın sağlıcakla
Savaş Aytimur

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.