Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

KAHVELER SOKAĞINDA NELER OLDU?

1 sene önce
205 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Bursa Setbaşı’nda bulunan Akdemir sokağı (Kahveler Sokağı) harap bir halde iken, Yıldırım Belediye Başkanı Okay Yılmaz tarafından sokağının yenilenmesinin gündeme alınması, kahveler sokağı çevre yenileme ve güzelleştirme çalıştırmalarını başlatmış olması, mahalle sakinleri ve  esnafları mutlu etti.

Başkan Okay Yılmaz seçim öncesi vaatlerinden biri olan, Kahveler Sokağı çevre yenileme ve güzelleştirme çalıştırmalarını tamamlayarak, açılışa hazır hale getirdi.

Kurtoğlu mahalle muhtarı Ahmet Gedik: ‘‘Kahveler sokağının değişiminde esnaflar ile birlikte olup, geçmiş dönem Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali‘ye sundukları  şikayet, sokaktaki kötü görünüm, yayaların kullanıma sıkıntısı ve ürkerek kullandıkları mekanların bulunduğu sokağın değişimi için yapılan müracaatta başkanın olumlu görmesiyle girişimlere başlandı.

Dış cephe yapılandırması ve çevre güzelliği için Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne verdiği talimat ile sokaktaki tüm mülk sahiplerinden tahütname (Yapı izni) alınarak, Belediye Meclisinin‘de onayıyla çalışmalara başlandı.

Yıldırım Belediyesi’nin geçen dönem yetiştiremediği yapılanmayı Başkan Oktay Yılmaz tekrar gündemine aldı.  Bu anlamda Kurtoğlu Mahalle Muhtarı Ahmet Gedik geçmiş dönem belediye başkanları ve Meclis üyelerine devamını sağlayan bu dönem belediye başkanı, Oktay Yılmaz ve Meclis üyeleri ve çalışma ekibine çok teşekkür ettiğini belirtti.

Ayrıca Muhtar Ahmet Gedik‘in yenilenen bölgenin sadece Kurtoğlu Mahallesi Bursa’nın yüzü, inanç ve kültür merkezi olduğunu belirterek esnaflara altın tepsi ile sunulan bu güzel mekanların işletmecileri hassasiyet göstererek müşteri bazında sokağın itibar kazanmasına ve güzel hizmetlerle değerinin artmasını istiyor” dedi.

Sokak esnaflarından İbrahim Polat: ‘‘1987 yılından beri bu sokakta esnaflık yapıyorum. Daha önce 1994-1995 senelerinde bu sokak trafiğe açık bir sokaktı. Daha sonra Yıldırım Belediyesi eski Başkanı Cüneyt Karlık, rahmetli eski Muhtarımız Nazım Sop‘un ve burada ki esnafların isteğiyle sokağı trafiğe kapattırdık. Daha önce bu sokakta havuz bile vardı.

Ramazan Başkan geldikten sonra burada değişiklik yaptı. Sonrada burada kafeler açıldı ve kahveler sokağı diye anılmaya başlandı.

Son 10 seneden beri Sokağımız iyice bozulmaya başladı buradaki tüm esnafların işleri bozuldu. İnsanlar ve bilhassa aileler sokağa uğramaz oldu. Bizde esnaf olarak büyük bir sıkıntı çektik ve sağ olsun mahalle muhtarımız Ahmet  Gedik önderliğinde esnaf arkadaşlarla beraber Yıldırım Belediyesi’ne müracaat ettik. Yıldırım Belediye Başkanı’mız Oktay Yılmaz ile Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Alinur Aktaş ve Valimiz Yakup Canbolat’ın destekleri ile çok güzel bir görümnüm kazandı. Pandemi bittikten sonra inşallah bu sokağın güzel bir şekilde açılışısını bekleyip eski günlere kavuşacağımız günü sabırsızıkla bekliyorum. Emeği geçen tüm ilgililere sonsuz teşşekkür ediyorum” dedi.

Kahveler Sokağındaki esnaflardan Orhan Cengiz Dülger ise ‘‘55 seneden beri bu sokaktayım eskiden buralar çok kötüydü. Buradan geçen insanlar geçmeye korkuyordu, ürkerek  geçiyorlardı. Aileler buraya uğramıyordu bile. Sokak görüntüsü bozuk ve kötüydü şuan da sokağımız güzelleşti Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz’a esnaf arkadaşlarım ile beraber teşekkür ediyorum” dedi.

Kahveler Sokağı esnaflarından Zahre Dülger‘de şöyle konuştu ‘‘Doğma büyüme buralıyım, eskiden bu sokağımız çok güzeldi, aileler bu sokağa gelip çayını kahvesini  içip oturuyorlardı. Esnaflarda bu durumdan mutluydu daha sonra bu sokağa gelen tiplerden,  uyuşturucu ve benzeri işlerden dolayı mahalle halkı buradan geçemez oldu. Kadınlar üst  sokaktan ya da alt sokaktan geçiyorlardı. Sağ olsun Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz bu sokakta değişiklikler  yaparak  güzelleştirdi. Şuanda sokağımızdan memnunuz insanlar daha da güzel ve insanlarımız bu sokaktan geçerken artık korkmadan ürkmeden geçiyorlar. Ailelerin  ve çocukların oynayabileceği salıncak veya kaydırak konulursa çok daha güzel olur derim,  benim düşüncelerim bu kadar.  Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz’a teşekkür ederim’’

Kahveler Sokağı esnaflarından Halil Uludağ  ise ‘1999 yılından beri bu sokakta  esnaflık  yapıyorum. Ufak bir mahalle esnaf sokağı iken hizmet verdiğim erkek kuaförü dükkanım’da 25 yıldır hizmet vererek, bu güne kadar sokağımız’ın değişim ve gelişimini anbean yaşamış Bursa’nın kültürlerinden olan Fransız kilisesin’de bünyemiz’de bulunan diğer esnaf arkadaşlarla birlikte tüm Bursalılar’ın hizmetini en kaliteli ve iyi bir şekilde vermekten mutlu ve gururluyum. Kahveler Sokağ ve tüm müşterilerime sayılar sunarken Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz ve ekibine katkılarndan dolayı teşekkür ederim ‘’ dedi.

 

KAHVELER SOKAĞI’NIN ESKİ HALİ

 

KAHVELER SOKAĞI’NIN ŞİMDİKİ HALİ

 

Reklam
Kullanıcı
Mergul Demircan
Kanalda toplam 14 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.