Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

HERKES SORUMLULUĞUNU BİLECEK! Mustafa AKGÜL (Eğitimci-Yazar)

2 sene önce
106 kez okundu
HERKES SORUMLULUĞUNU BİLECEK! Mustafa AKGÜL (Eğitimci-Yazar)

Tüm Köy Sen ile Ziraat Odaları arasındaki tartışmalar büyürken Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, Ziraat Odalarının rakipleri olmadığını vurgulayarak, “Herkes yanlışlarını ve hatalarını kabul etmeli” dedi.
​Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, yaptığı açıklamada Ziraat Odalarının fındık fiyatlarında beklentisinin altında fiyat açıklamasına gerekli tepkinin göstermemesini eleştirmesine yönelik Ziraat Odaları Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Aslan Soydan’ın eleştirilerine verdiği yanıtta şunları söyledi:
​“Fındık üreticilerin mağduriyet yaşamaları üzerine yaptığım açıklamadan rahatsız olan Ziraat Odaları temsilcileri sözde iddialarla Tüm Köy Sen’i ve Ordu Şube Başkanı olarak beni eleştiren açıklama yaptılar. Öncelikle vurgulamak gerekir ki, fındık politikalarında TARTIŞTIĞIMIZ MAKAM YA DA KURUM Ziraat Odaları değil. Biz üretici köylüler olarak iktidarla ve tarım ve gıda tekelleriyle mücadele ediyoruz. Ancak üreticiler için söz söyleyen her kesimini de takip ediyoruz. Sözlerin arkasında durmadıklarında da eleştiriyoruz.
​Yaşanan tartışmanın bir nedeni de bu. Fındık fiyatları tartışmalarında Ziraat Odaları fiyat konusunda yeterli olamasa da 30 TL. fiyat KIRMIZI ÇİZGİMİZ dediler. Ancak hükümet 26,5 TL açıklaması yaptı ve bu fiyattan memnuniyetlerini belirttiler. Yaptığım açıklamada buna dikkat çekerek, KIRMIZI ÇİZGİNİN ihlal edildiği ve Ziraat Odalarının bu konuda sessiz kaldığını vurgulamak için Genel Başkanın talimatının olup olmadığını sorguladım. İddiamda ısrarlıyım. 30 TL KIRMIZI ÇİZGİNİZDİ, NE OLDU DA 30 TL ALTINDA FİYAT AÇIKLANDIĞINDA SUSKUN KALDINIZ?
​Sayın Soydan basın açıklaması yapmadan önce telefonla beni aradı. Kendisine iddialarımım gerekçesini açıkladım. Ancak yetersizliklerini bastırmak için iktidara yönelik vermeleri gereken mücadeleyi üretici köylülerin temsilcilerine yönelmelerini şaşkınla karşılıyorum. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Tüm Köy Sen olarak Ziraat Odalarını bir araya gelip değerlendirme yapmaya davet ettim ancak buna olumlu yanıt verilmedi. Bizler Tüm Köy Sen olarak Ziraat Odalarını rakip ya da iktidar gibi değerlendirmiyoruz. Üreticiler için birlikte emek harcaması gereken kuruluş olarak değerlendiriyoruz. Birbirimizle boğazlaşmak asla aklımızdan geçen bir durum değil.
​Ancak üretici için iddialarda bunulurken herkes olması ve yapabileceğini dile getirmelidir. Yeniden vurguluyoruz ki, KIRMIZI ÇİZGİ ihlal edildi, sesleri çıkmadı. Eleştirimiz bunadır. Tüm Köy Sen ve Ziraat Odaları birbirinin rakibi değildir. Birbirimizin eksikliğini, yanlışlığını eleştireceğiz. Bu, doğruyu bulmak, üreticilerin çıkarını korumak içindir. Yanlışlar varsa özeleştiriyi yapmak zorundayız.
​Yeniden soruyoruz: Şu an ki fındık fiyatından ve politikasından memnun musunuz? Memnun değilseniz birbirimizle tartışıp zaman harcamak yerine, üreticinin emeğinin ve ürününün değerinin elde edilmesi için neler yapılabileceğini tartışalım. Birbirimizle tartışırken tarım ve gıda tekelleri karına kar ekliyor.
​Bir kez daha vurguluyoruz ki, eleştirimiz KIRMIZI ÇİZGİ vurgusu yapıldığı halde sessiz kalınmasınadır. Önümüze bakalım, üreticinin mağduriyetini ortadan kaldırmak için sesimizi birlikte yükseltelim. Yanlışı, eksikliği kabul etmek de ileri bir adımdır. Yanlışta ısrar tarım ve gıda tekellerinin işine yarar.
​Tüm Köy Sen olarak üreticinin lehine olan her girişimin, adımın yanındayız. Bizim için belirleyici rota budur.

#MustafaAkgülEğitimciYazar

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.