Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

GİZLİ KAHRAMANLAR GÜNÜ

7 ay önce
6.369 kez okundu
GİZLİ KAHRAMANLAR GÜNÜ

: 24 KASIM
Tarihimiz adını bazen hiç duymadığımız kahraman öğretmenlerimizle dolu. Her devirde genelde sessiz ama nesillerin damarlarında dolaşıp onları yükselten, bazen ulus kurtaran, bazen de ulusları ayağa kaldıran gizli kahramanlar.
Dünya tarihi incelendiğinde tüm dünya medeniyetlerine en büyük katkıları öğretmenlerin kattığı görülecektir. Örneğin; tarihi verilere göre öğretilerini kaleme almış ilk filozof olan Anaksimandros’un öğretmeni Thales. İleri de adını tüm dünyanın duyacağı Sokrates ve Platon. Ardından tüm dünyanın dimağlarında “Büyük” diye kalacak olan İskender ve onun da öğretmeni Aristoteles. Türk tarihinde ise Bilge Kağan’ın daima yanında olan Vezir Tonyukuk ve daha niceleri.
Her biri diğerinden aldığı ilhamla daha iyilerini yapmak ve yaşatmak için mücadele eden, düşünen, üreten ve yetiştiren gizli ve sessiz kahramanlar.
Ulusun daima ruhunda yaşattığı Gazimizin öğretmenleri ve onu Mustafa’dan Mustafa Kemal’e getirmeleri. Hiçbiri tesadüf değil ve o zamanlardan şimdiye kadar hiçbir başarı da tesadüfen oluşmadı. Hepsi ve daha fazlası, Atatürk’ün daha milli mücadele döneminde düşündüğü ve temellerini attığı eğitim sistemi ile başarıldı. Baş öğretmen olmasının en büyük nedeni de zaten bu ve bunun gibi daha nice sebep.
Eğitim ve öğretim uğrunda bizzat Atatürk’ün desteği ile ilk kadın öğretmenlerimizden olan Fatma Rafet Angın ve emsallerinin üstün faziletleri daima öğretmenlerimize ilham kaynağı olmuş ve olaya devam edecektir.
Millî mücadele sonrasında yollara düşen Cumhuriyetimizin ilk öğretmenleri nasıl umut ve heyecanla çalıştıysa şimdi de aynı vizyonla gelişim ve yükseliş devam etmektedir. Bu uğurda sadece zamanını ve emeğini değil canını dahi feda edip şehit düşmüş Aybüke Öğretmenlerimiz unutulmamış ve unutulmayacaktır.
Dünyada her medeniyet yalnızca eğitim ve bunu sağlayan öğretmenlerle mümkün olmuştur. Çünkü her bireyin okula gitsin ya da gitmesin mutlaka bir yerlerde bir öğretmeni vardır.
Tarihin suskun kahramanları her zaman isimleri bilinsin ya da bilinmesin hürmetle anılacaktır.
Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tarihteki tüm öğretmenlerin bu anlamlı günü kutlu olsun.
Yazar
Pervin GÖKSEL
Editörler
Adem SUBAŞI
Buğra ÇELİK

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.