Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

FAHİŞ SINAV ÜCRETLERİNE DERHAL SON VERİLMELİDİR !

3 sene önce
281 kez okundu
FAHİŞ SINAV ÜCRETLERİNE DERHAL SON VERİLMELİDİR !

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Toplumsal Politikalar Başkanı Av. Ünzile YÜKSEL, fahiş sınav ücretlerine tepki göstererek, “Genç işsizliğin tavan yaptığı şu günlerde, gençlerimizi bu denli büyük bir maliyetle karşı karşıya getirmek milletin gerçeğini yok saymaktır. Hükümet acilen ülkenin gerçeklerini görüp, vatandaşına sahip çıkacak önlemleri almak zorundadır”dedi.

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Av. Ünzile YÜKSEL, sınav ücretlerinin yüksek olduğunu ve devletin bu konuda düzenleme yapması gerektiğini söyledi.

Yüksel, “Ülkemizin eğitim ve işe yerleşme sisteminin öğrencilerimiz ve genç mezunlarımızı sürekli olarak yoğun bir sınav sürecine sokmakta olduğunu üzülerek görmekteyiz. Eğitim sisteminde elbette sınavlar yapılarak değerlendirme yapılması doğal bir süreçtir. Ancak amacını aşan sınav yoğunluğu hem öğrencilerimizin psikolojisini olumsuz etkilemekte hem de ailelerine ciddi bir mali yük oluşturmaktadır. Bunun yanında üniversite eğitimini tamamlamış genç mezunlarımız işe yerleşebilmek için sanki bir üniversite daha okurcasına ders çalışma ve sınav stresine maruz bırakılmaktadır.Bu sınava dayalı sistem, eğitim kalitesini düşürmekle birlikte ezberciliğin güçlenmesine ve araştırmacı – yorumlayıcı bir neslin oluşmasına sebep olmaktadır.Üniversiteye giriş için yapılan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı); Temel Yeterlilik Testi (TYT): Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere 3 oturumdan oluşmakta ve oturum başına 2021 yılında 90 TL sınav ücreti alınmaktadır. 3 oturumda girecek öğrencilerin 270 TL gibi yüksek bir meblağ ödemesi gerekmektedir. Bu ücret asgari ücretin yaklaşık % 10’una denk gelmektedir” dedi.

“Fahiş Sınav Ücretlerine son Verilsin”

“Başka bir sınavdan örnek verecek olursak, mezun olmuş gençler KPSS sınavına girmeden ne öğretmen olarak atanabilmekte ne de herhangi bir devlet kurumunda işe başlayabilmektedirler” diyen Yüksel şunları söyledi:

“2021 yılının KPSS sınav ücretleri açıklanmamış olsa da bir önceki sınavda Genel Kültür-Genel Yetenek ve Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavları 80’ er TL diğer alan testleri ise 55 TL olarak belirlenmiştir. Özellikle lisans mezunlarının A grubu kadro diye tabir edilen işlere girebilmeleri için herkes için zorunlu olan Genel Kültür-genel yetenek sınavına ilave olarak 2 alan testine daha girmeleri gerekmektedir. Bu durumda 190 TL gibi bir ücret ödenmesi gerçeği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bazı kurumlar YDS( Yabancı Dil Sınavı) puanı da istemekte ve bu sınavın e-YDS ücreti 240 TL olarak işsiz gençlerden tahsil edilmektedir.

Bu sınavlara ilaveten DGS, TUS, ALES, İSG gibi sınavlarda da durum benzerlik göstermektedir.

Genç işsizliğin tavan yaptığı şu günlerde, gençlerimizi bu denli büyük bir maliyetle karşı karşıya getirmek milletin gerçeğini yok saymaktır. Hükümet acilen ülkenin gerçeklerini görüp, vatandaşına sahip çıkacak önlemleri almak zorundadır.

Öğrencilik hayatının devamı ve işe giriş için girilmesi zorunlu olan sınavların ücretleri sadece sınav maliyetini yansıtacak şekilde düzenlenmelidir.

Özellikle KPSS ve YKS sınavlarından ücret alınmamalıdır.

Bu nedenle, “Fahiş Sınav Ücretlerine son Verilsin” sloganı ile yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Abdullah Mutlu Tokgöz / Çankaya

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.