Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

F-16 Blok 70 Tedariki İçin Kritik Türkiye-ABD Toplantısı

2 ay önce
6 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Türkiye, F-16 Blok 70 Savaş Uçağı tedariki için Eylül 2021’de ABD’ye talepte bulunmuştu. Söz konusu talep kapsamında Türk ve Amerikan heyetleri, gelecek hafta bir araya gelecek.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, geçtiğimiz yıl ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor.

Acil harekat ihtiyacı talebi kapsamında ilk toplantı Aralık 2021’de, ikinci toplantı ise Şubat 2022’de gerçekleştirilmişti. Edinilen bilgiye göre; Türk ve Amerikan heyetleri, 15 Ağustos 2022 tarihinde müteakip toplantı için ABD’de bir araya gelecekler. Söz konusu toplantı, ABD Kongresi’nde konulan şartların ardından yapılacak ilk toplantı olması hasebiyle oldukça önemli.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamada, “F-16 ve F-35 birbirinden ayrı iki süreç. Bunu, ABD’li heyetler de sürekli olarak vurguluyorlar. Kongre’den çıkarken bir takım şartlar konuldu. Bu şartları kabul etmemiz mümkün değil diye muhataplarımıza söyledik. Temennimiz – gelen haberlere göre – Senato’da bunun kaldırılabileceği.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 634 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.